Dallas Aquatic Club swimmers shine at District 2 competition


First Posted: 3/21/2010

The Northeast Pennsylvania Age Group Swim League recently held district championships at the Wilkes-Barre CYC. The boys competed Feb. 28 and the girls competed March 8.

Swimmers from the Dallas Mountaineer Aquatic Club had a strong showing, earning 42 medals (first through eighth-place) and 42 ribbons (ninth through 16th-place).

1ST PLACE

8 & Under 100 Yard Medley Relay - Hunter Kline, Madison Federici, Julia Sabol, Ava Baur

2ND PLACE

8 & Under 25 Yard Butterfly - Julia Sabol

14 & Under 100 Yard Breaststroke - Drew Harding

3RD PLACE

8 & Under 50 Yard Freestyle - Ava Baur

8 & Under 25 Yard Backstroke - Hunter Kline

10 & Under 200 Yard Medley Relay - Abby Zolner, Annalise Cheshire, Madison Hurst, Heather Shively

12 & Under 200 Yard Medley Relay - Dominic Augustine, Porter Luksic, Collin Masters, Jacob Plank

14 & Under 200 Yard IM - Sam Giacometti

4TH PLACE

8 & Under 25 Yard Breaststroke - Madison Federici

10 & Under 50 Yard Backstroke - Madison Hurst

14 & Under 200 Yard IM - Lucy Reilly

10 & Under 50 Yard Freestyle - Thomas Manzoni

10 & Under 100 Yard Freestyle - Thomas Manzoni

14 & Under 100 Yard Backstroke - Sam Giacometti

14 & Under Medley Relay - Andrew Levandoski, Drew Harding, Sam Giacometti, Patrick Gelso

5TH PLACE

8 & Under 25 Yard Butterfly - Emma Berger

10 & Under 50 Yard Butterfly - Madison Hurst

10 & Under 100 Yard IM - Annalise Cheshire

12 & Under 200 Yard Medley Relay - Kennedy Straitiff, Sarah Fasulka, Amanda Schwerdtman, Krista Vivian

14 & Under 100 Yard Backstroke - Lucy Reilly

8 & Under 25 Yard Butterfly - Kyle Greenwood

10 & Under 50 Yard Butterfly - Troy Reinert

12 & Under 50 Yard Butterfly - Collin Masters

12 & Under 50 Yard Breaststroke - Porter Luksic

6TH PLACE

8 & Under 100 yard Freestyle Relay - Morgan Masters, Rachel Wooditch, Emma Berger, Sydney Strickland

10 & Under 100 Yard IM - Abby Zolner

12 & Under 50 Yard Butterfly - Amanda Schwerdtman

12 & Under 50 Yard Backstroke - Collin Masters

14 & Under 200 Yard IM - Reid Luksic

14 & Under 100 Yard Butterfly - Drew Harding

7TH PLACE

8 & Under 25 Yard Butterfly - Sydney Strickland

8 & Under 25 Yard Freestyle - Ava Baur

10 & Under 50 Yard Breaststroke - Annalise Cheshire

10 & Under 50 Yard Backstroke - Abby Zolner

12 & Under 200 Yard Freestyle Relay - Julia Baur, Julianna Murray, Felicia Brittain, Lauren Finnegan

12 & Under 50 Yard Butterfly - Sarah Fasulka

8TH PLACE

8 & Under 25 Yard Backstroke - Chloe Osborne

8 & Under 50 Yard Freestyle - Emma Berger

10 & Under 200 Yard Freestyle Relay - Jordyn Miller, Mikayla Engler, Rachel Habib, Taylor Cercone

12 & Under 100 Yard IM - Krista Vivian

12 & Under 50 Yard Butterfly - Julia Baur

10 & Under 50 Yard Backstroke - Troy Reinert

9TH PLACE

10 & Under 100 Yard IM - Heather Shively

12 & Under 100 Yard Freestyle - Lauren Finnegan

14 & Under 50 Yard Freestyle - Lucy Reilly

10 & Under 50 Yard Breaststroke - Evan Sabecky

12 & Under 50 Yard Breaststroke - Jacob Plank;

12 & Under 100 Yard Freestyle - Dominic Augustine

12 & Under 100 Yard IM - Porter Luksic

12 & Under 50 Yard Butterfly - Owen Kiluk

14 & Under 200 Yard IM - Andrew Levandoski

10TH PLACE

10 & Under 50 Yard Breaststroke - Jessica Ravert

12 & Under 50 Yard Freestyle - Lauren Finnegan

10 & Under 50 Yard Butterfly - Connor McAndrew

12 & Under 100 Yard Freestyle - Owen Kiluk

14 & Under 100 Yard Butterfly - Reid Luksic

11TH PLACE

8 & Under 25 Yard Freestyle - Julia Sabol

8 & Under 50 Yard Freestyle - Madison Federici

10 & Under 50 Yard Butterfly - Rachel Habib

10 & Under 50 Yard Freestyle - Tyler Manzoni

12 & Under 100 Yard Freestyle - Jarod Willis

14 & Under 200 Yard Freestyle - Gage Brown

12TH PLACE

8 & Under 25 Yard Breaststroke - Christiana Leu

14 & Under 200 Yard Freestyle - Amanda Rando

14 & Under 100 Yard Breaststroke - Sarah Fasulka

10 & Under 50 Yard Breaststroke - Dominic Wright

13TH PLACE

8 & Under 25 Yard Freestyle - Christiana Leu

8 & Under 25 Yard Butterfly - Christian Leu

10 & Under 50 Yard Freestyle - Heather Shively

12 & Under 100 Yard Freestyle - Amanda Schwerdtman

8 & Under 25 Yard Breaststroke - Bobby deLuna

14TH PLACE

10 & Under 50 Yard Backstroke - Mikayla Engler

8 & Under 50 Yard Freestyle - Kyle Greenwood

10 & Under 100 Yard Freestyle - Tyler Manzoni

15TH PLACE

6 & Under 25 Yard Backstroke - Amanda Puza

10 & Under 50 Yard Butterfly - Lindsey Jorda

10 & Under 100 Yard Freestyle - Kimberly Manganella

8 & Under 25 Yard Freestyle - Kyle Greenwood

12 & Under 50 Yard Backstroke - Dominic Augustine

14 & Under 100 Yard Backstroke - Gage Brown.

16TH PLACE

6 & Under 25 Yard Freestyle - Amanda Puza

8 & Under 25 Yard Freestyle - Sydney Strickland

10 & Under 100 Yard IM - Taylor Cercone

10 & Under 50 Yard Butterfly - Jordyn Miller

14 & Under 100 Yard Backstroke - Amanda Rando.

PERSONAL BEST TIMES

Lucy Reilly, Krista Vivian, Lauren Finnegan, Julianna Murray, Kennedy Straitiff, Felicia Brittain, Samantha Rinehimer, Amanda Schwerdtman, Amanda Rando, Catherine Blankensop, Abby Zolner, Heather Shively, Taylor Cercone, Julia Sabol, Christiana Leu, Sydney Strickland, Hunter Kline, Morgan Masters, Samantha Boice, Amanda Puza, Claudia Leu, Jessica Ravert, Caroline Conrad, Angelina Allen, Kimberly Manganella, Madison Willis, Emma Berger, Chloe Osborne, Madison Hurst, Rachel Habib, Lindsey Jorda, Jordyn Miller, Izzy Radel, Ava Baur, Cierra Snyder, Mikayla Engler, Madison Federici, Nichole Conrad, Lindsey Jorda, Sam Giacometti, Kyle Greenwood, Tyler Manzoni, Justin Butsavage, Thomas Manzoni, Evan Sabecky, Troy Reinert, Connor McAndrew, Dominic Wright, Owen Kiluk, Drew Harding, Jarod Willis, Reid Luksic, Collin Masters, Dominic Augustine, Gage Brown, Porter Luksic, Andrew Levandoski, Dominic Augustine and Jacob Plank.


comments powered by Disqus