Last updated: March 02. 2013 12:34AM - 2678 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

District 2 Class 2A Girls Results

Team Standings: 1. Holy Redeemer (HR) 146; 2. Scranton Prep (SP) 113; 3. Abington Heights (AH) 108; 4. Valley View (VV) 78; 5. Tunkhannock (TUN) 65; 6. Dallas (DAL) 62; 7. Pittston Area (PA) 58; 8. Hanover Area (HAN) 55; 9. Coughlin (COU) 37; 10. Berwick (BER) 30; 11. Lake-Lehman (LL) 25; 12. Meyers (MEY) 21; 13. Wyoming Seminary (SEM) 17; 14. Holy Cross (HC) 16; 15. Nanticoke (NAN) 4; MMI Prep (MMI); Dunmore (DUN); West Scranton (WS); Crestwood (CRE); Wyoming Area (WA); Elk Lake (ELK); Honesdale (HON)

200 Medley Relay: 1. HR (Mahle, BChmil, Reilly, Finnegan), 1:52.07; 2. SP (Nonnenberg, Voitik, Harach, Stahl), 1:52.13; 3. AH (Smertz, Gualtieri, Furiosi, Muller), 1:55.7; 4. TUN (Venn, AKasmierski, CKasmierski, Manglaviti), 1:55.94; 5. HAN (Belles, Bogart, Pericci, Keating), 2:01.55; 6. PA (Brady, Hazlet, Nardone, Smith), 2:02.47; 7. DAL 2:03.47; 8. SEM 2:04.88; 9. VV 2:06.17; 10. MEY 2:06.22; 11. COU 2:06.3; 12. BER 2:08.73; 13. ELK 2:14.64; 14. NAN 2:16.86; 15. WA 2:24.64; 16. DUN 2:29.44; 17. WS 2:32.26; 18. HC 2:26

200 Free: 1. SP Katie Voitik 1:56.52; 2. HR Rachel Finnegan 1:57.75; 3. VV Bailey Babarsky 2:04.43; 4. MEY Eilish Hoban 2:05.68; 5. SP Abby Dempsey 2:06.73; 6. LL Sami Sabol 2:06.83; 7. AH Krista Brickel 2:06.83; 8. VV Kendra Farrell 2:06.84; 9. AH Chloe Sweeney 2:06.92; 10. VV Vanessa LaTorre 2:08.06; 11. HR Lucy Reilly 2:08.59; 12. HR Kellan Katra 2:08.98; 13. SP Kathryn Neville 2:11.73; 14. DAL Amanda Schwerdtman 2:11.78; 15. DAL Abby Berger, 2:12.36; 16. DAL Lauren Finnegan 2:13.47; 17. HAN Bryanna Eichler 2:14.02; 18. AH Maria Gibson 2:14.7; 19. WA Amy Alder 2:18.33; 20. DAL Joy Nave 2:!9.9; 21. AH Catherine Simakaski 2:20.35; 22. LL Symantha Sharon 2:21.21; 23. BER Lizzie Dyer, 2:22.65; 24. WS Alexis Williams, 2:29.32

200 IM: 1. SP Mia Nonnenberg 2:03.24; 2. HR Julie Ann Mahle 2:15.03; 3. HR Bethany Chmil 2:19.62; 4. PA Mia Nardone 2:23.34; 5. AH Sydney Gualtieri 2:23.88; 6. VV Lauren Merli 2:29.97; 7. DAL Sarah Fasulka 2:30.4; 8. SEM Lily Williams 2:32.11; 9. NAN Connie Medura 2:32.74; 10. DAL Krista Vivian 2:33.2; 11. HAN Alicia Saltz 2:33.83; 12. SP Emily Donlon 2:34.04; 13. SEM Sarah Cole 2:34.14; 14. HR Stephanie McCole 2:34.18; 15. WS Morgan Williams 2:34.94; 16. AH Hannah Conahan 2:34.97; 17. AH Kasey Feather 2:36.77; 18. HR Carissa Wozinski 2:39.68; 19. Pa Kassity Roche 2:39.82; 20. VV Julia Sklareski 2:42.03; 21. VV Haley Mulherin 2:43.68; 22. MEY Julia Kerr 2:45.21; 23. DAL Lauren Rando 2:45.42; 24. BER Veronica Shoemaker 2:48.39

50 Free: 1. HC Megan Carey 25.56; 2. VV Claire Sebastianelli 25.68; 3. COU Carly Ray 25.7; 4. TUN Morgan Manglaviti 25.75; 5. AH Morgan Muller 25.89; 6. AH Kristie Furiosi 26.2; 7. HAN Kayla Keating 26.47; 8. HR Alexis Davison 26.57; 9. VV Kasey Franchak 26.84; 10. PA Tiffany Smith 26.85; 11. CRE Abby Way 27.06; 12. TUN Cheyanne Kasmierski 27.07; 13. DAL Felicia Brittian 27.17; 14. WW Samantha Giombetti 27.53; 15. BER Alicia Skeath 27.56; 15. AH Aleza Selznick 27.56; 17. TUN Elissa Stretch 27.61; 18. ELK Leah Ofalt 27.72; 19. HAN Sara Belles 27.88; 20. HR Mallory Kusakavitch 27.93; 21. VV Samantha Mulherin 28.01; 22. DAL Nell Adams 28.05; 23. AH Jessa Sablan 28.06; 24. LL Kristen Cope 28.19; 25. MEY Kelly Mahalak 28.49; 26. WS Joelle Sweeney 28.52; 27. ELK Kati VanEtten 28.93; 28. LL Jolisa Copeman 28.97; 28. Rebecca Sisson 28.97; 30. WS Natalie Sederovitz 29.06

100 Butterfly: 1. SP Katie Voitik 58.61; 2. PA Mia Nardone 1:01.26; 3. HAN Kim Pericci 1:02.17; 4. DAL Kaylin Augustine 1:02.65; 5. COU Kylee McGrane 1:03.96; 6. SP Janel Harach 1:05.5; 7. TUN Kandis Venn 1:06.39; 8. AH Kristie Furiosi 1:07.15; 9. HR Nell Chmil 1:07.58; 10. LL Julia Baur 1:07.78; 11. SEM Sarah Cole 1:07.79; 12. SP Emily Donlon 1:09.82; 13. DAL Amanda Lopez 1:10.07; 14. MEY Julia Kerr 1:10.95; 15. SEM Bailey Disler 1:11.69; 16. AH Jess Sablan 1:13.3; 17. MMI Ashley Acri 1:13.37; 18. AH Hannah Conahan 1:13.47; 19. HR Stephanie McCole 1:13.98; 20. VV Santina Possanza 1:15.15; 21. DAL Wendy Greenwood 1:15.32; 22. ELK Kati VanEtten 1:15.42; 23. DAL Amanda Rando 1:16.97; 24. HR Carissa Wozinski 1:17.16

200 Free Relay: 1. HR (BChmil, Finnegan, Reilly, Mahle), 1:41.69; 2. AH (Sweeney, Furiosi, Muller, Gualtieri), 1:43.58; 3. VV (LaTorre, Franchak, Babarsky, Sebastianelli) 1:44.28; 4. TUN (Venn, Stretch, CKasmierski, Manglaviti), 1:47.1; 5. DAL (Finnega, Brittain, Berger, Augustine), 1:47.78; 6. SP (Harach, Dempsey, Donlon, Neville), 1:49.4; 7. HAN 1:51.53; 8. LL 1:51.76; 9. BER 1:53.12; 10. COU 1:53.82; 11. MEY 1:54.35; 12. PA 1:55.1; 13. WS 1:55.82; 14. ELK 1L56.93; 15. WA 2:00.56; 16. NAN 2:01.08; 17. SEM 2:04.96; 18. DUN 2:08.88; 19. HC 2:13.78

District 2 Class 2A Boys Results

Team Standings: 1. Dallas (DAL) 146; 2. Scranton Prep (SP) 111; 3. Tunkhannock (TUN) 100; 4. Abington Heights (AH) 78; 5. Holy Redeemer (HR) 77; 6. Wyoming Seminary (SEM) 46; 7. Valley View (VV) 42; 8. Lake-Lehman (LL) 31; 9. Elk Lake (ELK) 26; 10. Hanover Area (HAN) 25; 11. Holy Cross (HC) 23; 12. Berwick (BER) 19; Crestwood (CRE); Honesdale (HON); Pittston Area (PA); Meyers (MEY); Wyoming Area (WA); West Scranton (WS)

200 Medley Relay: 1. SP (Robinson, Evans, Sebastianelli, Pfaeffle), 1:40.95; 2. TUN (Spencer, Moffitt, Miller, Proulx), 1:41.17; 3. AH (Kohn, Shapiro, Fazio, Bruzzano), 1:44.57; 4. DAL (Moore, PLuksic, RLuksic, GLuksic), 1:49.57; 5. SEM (Levandoski, Sours, Gagliardi, Olsen), 1:50.76; 6. HAN (Temperine, Williams, Qiu, Saltz), 1:57.07; 7. HC 1:57.11; 8. BER 2:02.75; HR DQ; VV DQ

200 Free: 1. DAL Marcus Wagner 1:47.13; 2. CRE Joe Grzech, 1:48.33; 3. VV Ryan Franchak 1:51.11; 4. AH Jason Kohn 1:53.55; 5. SP Ben Evans 1:53.82; 6. SP Nico Lastauskas 1:54.2; 7. HR George Evans 1:55.06; 8. DAL Grant Luksic 1:55.33; 9. HR Jason Hauze 1:57.21; 10. TUN James Proulx 1:58.61; 11. ELK Codie Malloy 1:59.89; 12. DAL Owen Kiluk 2:00.89; 13. SP Cooper Legg 2:00.99; 14. AH Sam Vale 2:01.21; 15. SEM Noah Brewer 2:02.35; 16. AH Walker Kay 2:03.88; 17. TUN Tim Breen 2:05.92; 18. DAL Jared Krawetz 2:09.57; 19. BER Tracy Talanca 2:09.59; 20. HAN Sean Connelly 2:15.28; 21. AH Sean Albright 2:15.28; 22. VV Jake Kraycer, 2:15.41; 23. HR Reid Skiro 2:16.93

200 IM: 1. TUN Ben Spencer 1:58.09; 2. SP Michael Robinson 2:05.57; 3. DAL Jack Matusiak 2:05.71; 4. TUN Joe Moffitt 2:08.91; 5. HR Cody Smith 2:10.94; 6. DAL Porter Luksic 2:14.62; 7. DAL Reid Luksic 2:16.7; 8. HAN David Williams 2::16.97; 9. TUN Jacob Skoronski 2:17.18; 10. AH Matt Pettinato 2:17.84; 11. AH Pat Conahan 2:18.59; 12. SEM Andrew Levandoski 2:18.91; 13. AH Noah Shapiro 2:21.97; 14. HR Scott Roper 2:22.5; 15. ELK Brad Grosvenor 2:23.32; 16. SEM Isaac Sours 2:23.33; 17. BER Troy Stair 2:27.04; 18. AH Luke Fazio 2:31.54; 19. HR Austin Smith 2:36.57; 20. HC Vito Scocozzo 2:37.39; 21. HR Connor Murray 2:37.71; 22. BER Brandon Seely 2:40.16; 23. BER Billy Zaruta 2:55.12

50 Free: 1. DAL Brian Stepniak 21.88; 2. CRE Chris Lukasewski 22.28; 3. HON Tom Hewlett 23.01; 4. Michael Dubinski 23.23; 5. TUN Matt Miller 23.27; 6. PA Brandon Winters 23.33; 7. AH Matt Bruzzano 23.43; 8. ELK Alex Manzek 23.56; 9. HR Connor Thole 23.9; 10. BER Mike Rehrig 23.92; 11. TUN Jason Linden 23.95; 12. HC Tom Marino 24.46; 13. VV Jason Conaboy 24.61; 14. HC Drew Magda 24.7; 15. WA Michael Murphy 24.96; 16. ELK Matt Sterner 25.29; 17. MEY Conor Gallagher 25.37; 18. TUN Connor Hemme 25.38; 19. AH Andrew Barren 25.39; 20. AH Max Voyce 25.42; 21. SEM Kristian Olsen 25.48; 22. ELK Seth Carney 25.54; 23. VV Josh Pfeiffenberger 25.62; 24. DAL Patrick Madaya 25.76; 25. VV Josh Schack 25.84; 26. VV Tom Swift 25.96; 27. MEY Robert Robertson 25.98; 28. MEY Matt Snyder 26.0; 29. PA Kristopher Litton 26.02; 30. ELK Gabe Habernick 26.45; 31. HR Chris Evans 26.6; 32. BER Nate Eskin 26.61

100 Butterfly: 1. CRE Josh Grzech 53.02; 2. SP Eddie Pfaeffle 55.88; 3. SP Ryan Sebastianelli 56.85; 4. HR Terry Vrabec 58.24; 5. TUN Matt Miller 58.29; 6. DAL Patrick Gelso 58.87; 7. AH Luke Fazio 59.62; 8. CRE Robbie Keenan 1:10.1; 9. HR Patrick Lehman 1:00.16; 10. WA Ryan Murphy 1:00.92; 11. SEM Gavin Gagliardi 1:01.05; 12. ELK Brad Grosvenor 1:01.43; 13. TUN Tim Breen 1:01.68; 14. SEM Kristian Olsen 1:01.91; 15. BER Troy Stair 1:04.56; 16. AH Max Voyce 1:05.13; 17. HR Michael Pahler 1:08.42; 18. AH Dan Stevens 1:08.95; 19. DAL Dominic Augustine 1:09.23; 20. DAL Ayman Aris 1:13.72; 21. AH Andrew Barren 1:17.6; 22. HAN Johnny Qiu 1:21.73; 23. TUN Seth Cain 1:27.9

200 Free Relay: 1. DAL (Matusiak, Wagner, Gelso, Stepniak), 1:31.15; 2. HR (Dubinski, Thole, Smith, Evans), 1:32.86; 3. AH (Kohn, Fazio, Shapiro, Bruzzano), 1:34.01; 4. SP (Lastauskas, Pfaeffle, Legg, Sebastianelli), 1:34.27; 5. VV (Conaboy, Schack, Franchak, Kraycer), 1:35.2; 6. ELK (Carney, Manzek, Grosvenor, Malloy), 1:35.77; 7. TUN 1:36.75; 8. SEM 1:40.47; 9. HC 1:44.03; 10. BER 1:45.06; 11. LL 1:47.43; 12. HAN 1:48.82; 13. WS 1:57.63

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute