Quantcast


Last updated: March 08. 2014 9:45PM - 2670 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Matchups for the Pennsylvania Interscholastic Athletic Association girls basketball tournament. First number is district and place, second is season record. District 2 games in bold.


CLASS 4A

FIRST ROUND

Friday, March 7

North Penn 52, Lebanon 41


Northampton 52, Wallenpaupack 46


West Chester Rustin 71, Manheim Twp. 47


Parkland 32, Central Bucks East 30


Archbishop Carroll 41, Garnet Valley 39


Cumberland Valley 46, Central Bucks West 43


Mount St. Joseph 68, Cardinal O’Hara 32


Dover 48, Bishop Shanahan 30


Wilson 44, Methacton 43


Abington 55, Pocono Mountain West 36


Spring-Ford 51, Red Lion 45


Mechanicsburg 70, Northeast 36


North Allegheny 64, Penn-Trafford 39


State College 51, Mount Lebanon 50


Hempfield 54, Obama Academy 33


Fox Chapel 48, McDowell 36


SECOND ROUND

Tuesday, March 11

(sites and times TBA)

North Penn (1-1, 25-3) vs. Northampton (11-3, 15-11)


West Chester Rustin (1-4, 23-6) vs. Parkland (11-1, 20-7)


Archbishop Carroll (12-1, 15-9) vs. Cumberland Valley (3-3, 24-5)


Mount St. Joseph (1-3, 27-3) vs. Dover (3-2, 25-3)


Wilson (3-1, 23-7) vs. Abington (1-6, 20-7)


Spring-Ford (1-2, 24-6) vs. Mechanicsburg (3-6, 23-6)


North Allegheny (7-4, 23-2) vs. State College (6-1, 18-7)


Hempfield (7-2, 18-9) vs. Fox Chapel (7-3, 20-5)


CLASS 3A

FIRST ROUND

Saturday, March 8

Archbishop Wood 69, Berks Catholic 43


Villa Maria-Malvern 49, Lancaster Catholic 32


Bethlehem Catholic 62, Bonner-Prendergast 40


Scranton Prep 60, Danville 40


West Perry (3-1, 21-5) vs. Freire Charter (12-4, 13-12)


Abington Heights 29, Allentown Central Catholic 27


Holy Redeemer 77, Mifflinburg 54


Fleetwood 39, Radnor 32


Palmyra 49, Susquehannock 40


Mastery Charter North (12-2, 15-9) vs. Merion Mercy (1-3, 15-12)


Huntingdon (6-1, 19-5) vs. Mount Pleasant (7-5, 15-9)


Elizabeth Forward 52, Bradford 30


Blackhawk 51, Mercyhurst Prep 34


Villa Maria-Erie 42, West Mifflin 35


South Park 65, Trinity 48


Hickory 63, Johnstown 37


SECOND ROUND

Wednesday, March 12

(sites and times TBA)

Archbishop Wood (12-1, 22-3) vs. Villa Maria (1-2, 16-11)


Bethlehem Catholic (11-1, 25-3) vs. Scranton Prep (2-1, 25-1)


West Perry /Freire Charter vs. Abington Heights (2-2, 17-10)


Holy Redeemer (2-3, 19-5) vs. Fleetwood (3-4, 24-5)


Palmyra (3-5, 23-4) vs. Mastery Charter North /Merion Mercy


Huntingdon /Mount Pleasant vs. Elizabeth Forward (7-4, 21-4)


Blackhawk (7-1, 24-2) vs. Villa Maria (10-2, 22-3)


South Park (7-2, 22-5) vs. Hickory (10-1, 26-0)


CLASS 2A

FIRST ROUND

Friday, March 7

Neumann-Goretti 74, Camp Hill 36


Minersville 55, Central Columbia 36


Delone Catholic 69, Scranton Holy Cross 65, 2OT


Saint Basil 73, Benjamin Franklin 27


York Catholic 55, Philadelphia Academy 15


Dunmore 56, Warrior Run 42


Salisbury Twp. 57 Imhotep Charter 56


Mount Carmel 45, Montrose 33


Seton-LaSalle 58, Blairsville 37


Greensburg Central Catholic 56, Mercer 31


Bishop Canevin 61, Juniata 30


Karns City 42, Girard 28


Bellwood-Antis 56, McGuffey 55


Burrell 55, Clarion-Limestone 27


Tussey Mountain 34, Our Lady of Sacred Heart 31


General McLane 68, Neshannock 47


SECOND ROUND

Tuesday, March 11

(sites and times TBA)

Neumann-Goretti (12-1, 26-0) vs. Minersville (11-1, 26-1)


Delone Catholic (3-2, 21-5) vs. Saint Basil (1-1, 22-5)


York Catholic (3-1, 24-4) vs. Dunmore (2-1, 25-2)


Salisbury Twp. (11-2, 17-8) vs. Mount Carmel (4-1, 24-4)


Seton-LaSalle (7-1, 23-4) vs. Greensburg Central Catholic (7-4, 20-5)


Bishop Canevin (7-3, 20-6) vs. Karns City (9-1, 25-1)


Bellwood-Antis (6-1, 25-2) vs. Burrell (7-2, 26-1)


Tussey Mountain (5-1, 24-1) vs. General McLane (10-1, 23-3)


CLASS A

FIRST ROUND

Saturday, March 8

St. John Neumann 51, Steelton-Highspire 49


Jenkintown 57, Parkway West 31


Old Forge (2-1, 19-3) vs. Harrisburg Christian (3-3, 25-2)


Marian Catholic 47, Northeast Bradford 23


Millville 56, Upper Dauphin 33


Phil-Mont Christian 56, Shenandoah Valley 33


Halifax 84, Math, Civics & Sciences 35


Shade 56, Bishop Carroll 54


Vincentian 53, Port Allegany 36


Berlin Brothersvalley 59, Portage 42


Claysburg-Kimmel 41, Keystone 33


Kennedy Catholic 53, California 34


Bishop Guilfoyle 49, Venango Catholic 40


Serra Catholic 60, Cochranton 52


Quigley Catholic 43, Southern Fulton 33


Clarion 47, Frazier 40


SECOND ROUND

Wednesday, March 12

(sites and times TBA)

St. John Neumann (4-3, 18-8) vs. Jenkintown (1-2, 20-8)


Old Forge /Harrisburg Christian vs. Marian Catholic (11-1, 25-2)


Millville (4-1, 25-0) vs. Phil-Mont Christian (1-1, 24-4)


Halifax (3-2, 20-6) vs. Shade (5-2, 21-5)


Vincentian (7-1, 23-3) vs. Berlin Brothersvalley (5-3, 22-4)


Claysburg-Kimmel (6-3, 21-5) vs. Kennedy Catholic (10-1, 22-2)


Bishop Guilfoyle (6-1, 21-5) vs. Serra Catholic (7-2, 24-3)


Quigley Catholic (7-3, 19-6) vs. Clarion (9-1, 21-6)


Comments
All user comments are subject to our Terms of Service. Users may flag inappropriate comments.
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Wilkes-Barre Gas Prices provided by GasBuddy.com