Quantcast


Last updated: March 15. 2013 11:58PM - 1716 Views
By - jerzar@civitasmedia.com - (570) 991-6394



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Numbers in parentheses are district and seeding followed by record. District 2 teams are in bold.


CLASS 4A


FIRST ROUND


Archbishop Carroll 54, Upper Dublin 43


Cardinal O’Hara 46, Methacton 34


Central Dauphin 57, Boyertown 39


Central Dauphin East 48, Central Bucks West 46


Chartiers Valley 70, Allderdice 41


Cumberland Valley 35, Mount St. Joseph 34


Dover 54, West Chester Rustin 53


Gateway 50, Erie McDowell 49


Manheim Township 61, Philadelphia Central 20


Mount Lebanon 37, Bethel Park 34


Nazareth 41, Pennsbury 28


North Penn 44, Pocono Mountain West 38


Penn-Trafford 50, Hollidaysburg 41


Spring-Ford 59, Hershey 41


Wallenpaupack 43, Parkland 40


Wilson 41, Garnet Valley 34


SECOND ROUND


Cardinal O’Hara 47, Central Dauphin East 32


Central Dauphin 56, Archbishop Carroll 44


Chartiers Valley 53, Gateway 42


Cumberland Valley 55, Manheim Twp. 39


Dover 42, Nazareth 38


Mount Lebanon 59, Penn-Trafford 36


North Penn 56, Wilson 49


Spring-Ford 58, Wallenpaupack 44


QUARTERFINALS


Friday’s results


Spring-Ford 67, Dover 45


Cardinal O’Hara 60, Central Dauphin 24


Cumberland Valley 53, North Penn 36


Chartiers Valley 48, Mount Lebanon 37


SEMIFINALS


Tuesday’s games


(Sites & times TBA)


Spring-Ford (1-1, 30-2) vs. Cardinal O’Hara (12-1, 24-5)


Cumberland Valley (3-5, 24-6) vs. Chartiers Valley (7-2, 21-7)


CLASS 3A


FIRST ROUND


Archbishop Wood 60, Pope John Paul II 39


Bethlehem Catholic 60, Archbishop Prendergast 43


Blackhawk 86, Bradford 46


Elizabeth Forward 51, Central Valley 44


Forest Hills 46, Hampton 43


Franklin 66, Ligonier Valley 46


Gettysburg 45, Merion Mercy 36


Holy Redeemer 40, Athens 38


Honesdale 44, Danville 30


Hopewell 45, Villa Maria 28


Lancaster Catholic 89, Susquehannock 79 2OT


Palmyra 68, Freire Charter 37


Prep Charter 79, Eastern York 51


Scranton Prep 60, Southern Lehigh 57


South Park 71, Hickory 44


Villa Maria Academy 52, West York 40


SECOND ROUND


Bethlehem Catholic 56, Honesdale 42


Blackhawk 82, Forest Hills 52


Franklin 65, Elizabeth Forward 45


Lancaster Catholic 54, Archbishop Wood 46


Prep Charter 77, Gettysburg 49


Scranton Prep 40, Palmyra 36


South Park 50, Hopewell 46


Villa Maria Academy 44, Holy Redeemer 40


QUARTERFINALS


Today’s games


Prep Charter (12-1, 20-2) vs. Bethlehem Catholic (11-1, 26-2), 3 p.m. at Spring-Ford H.S., Royersford


Scranton Prep (2-2, 27-2) vs. Villa Maria Academy (1-1, 23-5), 2:30 p.m. at Parkland H.S., Allentown


Lancaster Catholic (3-5, 30-1) vs. Blackhawk (7-4, 26-1), 1 p.m. at Bedford H.S.


South Park (7-1, 25-2) vs. Franklin (10-1, 26-1), 2:30 p.m. at North Allegheny H.S., Wexford


CLASS 2A


FIRST ROUND


Bishop Canevin 51, Westmont Hilltop 37


Burrell 65, Bellwood-Antis 46


Delone Catholic 72, Holy Cross 48


Dunmore 44, Muncy 32


General McLane 51, Jeannette 34


Greensburg Central Catholic 58, Blairsville 39


Mohawk 52, Everett 44


Mount Carmel 80, GAR 70


Neumann-Goretti 76, Annville-Cleona 37


North East 59, McGuffey 49


Notre Dame-Green Pond 58, Southern Columbia 36


Pine Grove 49, Imhotep Charter 37


Seton-LaSalle 67, Kane Area 16


Sharpsville 38, Brookville 32


St. Basil 69, High School of the Future 29


York Catholic 72, Parkway Center City 30


SECOND ROUND


Bishop Canevin 54, General McLane 36


Burrell 45, Sharpsville 18


Mohawk 56, North East 49


Notre Dame-Green Pond 51, Neumann-Goretti 49 2OT


Pine Grove 50, Mount Carmel 43


Saint Basil 47, Delone Catholic 40


Seton-LaSalle 58, Greensburg Cent. Cath. 38


York Catholic 50, Dunmore 39


QUARTERFINALS


Friday’s results


Saint Basil 45, Notre Dame-Green Pond 42


York Catholic 49, Pine Grove 44


Bishop Canevin 41, Burrell 29


Seton-LaSalle 73, Mohawk 45


SEMIFINALS


Tuesday’s games


(Sites & times TBA)


Saint Basil (1-1, 19-8) vs. York Catholic (3-1, 28-2)


Bishop Canevin (7-1, 25-3) vs. Seton-LaSalle (8-2, 27-2)


CLASS A


FIRST ROUND


BerlinBrothersvalley 50, Portage 47


Bishop Guilfoyle 47, Johnsonburg 26


Conemaugh Twp. 49, Quigley Catholic 44


Clarion 52, Winchester Thurston 30


Girard College 35, Notre Dame-East Stroudsburg 33


Halifax 68, Motivation 25


Jenkintown 58, Paul Robeson 27


Kennedy Catholic 45, North Catholic 36


Lourdes Regional 51, Upper Dauphin 29


Old Forge 60, High Point Baptist 26


Port Allegany 52, Penns Manor 45


Serra Catholic 67, Cochranton 43


Southern Fulton 63, Juniata Valley 30


Steelton-Highspire 91, Northeast Bradford 51


Tri-Valley 52, Sayre 27


Vincentian 58, Keystone 31


SECOND ROUND


Bishop Guilfoyle 62, Serra Catholic 50


Clarion 61, Conemaugh Twp. 59


Kennedy Catholic 70, Port Allegany 27


Lourdes Regional 57, Girard College 42


Southern Fulton 73, Halifax 34


Steelton-Highspire 74, Jenkintown 39


Tri-Valley 68, Old Forge 44


Vincentian 44, BerlinBrothersvalley 42


QUATERFINALS


Today’s games


Steelton-Highspire (3-1, 25-4) vs. Tri-Valley (11-1, 25-3), 3 p.m. Geigle Complex, Reading H.S.


Lourdes Regional (4-1, 22-5) vs. Southern Fulton (5-2, 25-3), 1 p.m. East Pennsboro H.S., Enola


Vincentian (7-1, 27-1) vs. Kennedy Catholic (10-1, 24-2), 1 p.m. North Allegheny H.S., Wexford


Bishop Guilfoyle (6-1, 26-2) vs. Clarion (9-1, 25-3), 1 p.m. Indiana University


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Wilkes-Barre Gas Prices provided by GasBuddy.com