Click here to subscribe today or Login.
Dallas’ Annaliese Cheshire, Holy Redeemer’s Connor Thole and Riley Williams and Lake-Lehman’s Matt Edkins were each named AA MVPs for the Southern Division’s Wyoming Valley Conference All-Star team.
Hazleton Area’s Felicia Grego and Jordi Sorto, Wyoming Valley West’s Ed Zawatski and Pittston Area’s Sierra Williams were named AAA MVPs.
Dallas’ Romayne Mosier was named AA Coach of the Year, while Valley West’s Frank Tribendis and Hazleton’s Michele Yakubowski were named AAA Coaches of the Year.
Southern Divison
AA
AA Girls Swimming MVP: Annalise Cheshire, Dallas
AA Girls Diving MVP: Riley Williams, Holy Redeemer
AA Boys Swimming MVP: Connor Thole, Holy Redeemer
AA Boys Diving MVP: Matt Edkins, Lake-Lehman
Coach of the Year: Romayne Mosier, Dallas
Girls First Team
Berwick: Desiree Margani, Becca Decker
Coughlin: Carly Ray
Dallas: Kaylin Augustine, Annalise Cheshire, Lauren Finnegan, Melinda Ratchford, Abby Zolner
Hanover Area: Bryanna Eichler, Melinda Good, Kim Pericci, Alicia Saltz
Holy Redeemer: Emily Easton, Emily Blaum, Riley Williams
Lake-Lehman: Julia Baur
Tunkhannock: Cheyanne Kasmierski, Morgan Manglaviti, Anna Moffit, Elissa Stretch
Wyoming Seminary: Bailey Disler, Paige Kupsky, Tara Kupsky, Nicole Rose Lukesh, Kaylee Sminkey
Honorable Mention
Dallas: Sarah Fasuklka, Madison Hurst, Maddy Ross, Amanda Schwerdtman
Holy Redeemer: Kayla Kruk, Danielle McCole, Corinne Smith
Boys First Team
Berwick: Mike Rehrig
Dallas: Jared Krawetz, Mikail Krochta, Dylan Lisnow, Porter Luksic, Reid Luksic, Ezra Moore, Connor Motley, Troy Reinert
Holy Redeemer: Nick Dubinski, Connor Thole
Lake-Lehman: Matt Edkins
Tunkhannock: Trevor Dunning, Mitch Fowler, Connor Hemme, Stephan Sehne, Jacob Skoroniski
Wyoming Seminary: Matt Bean, Connor DiLeo, KJ Han, Matthew Marshall, Andriy Molchanov
Honorable Mention
Berwick: Chris Michael
Dallas: Keith Gillette, Owen Kiluk
Holy Redeemer: Chris Evans, Patrick Lehman
Lake-Lehman: Yonah Wasik
Wyoming Area: Austin Alder, Michael Murphy, Ryan Murphy, Zach Lagrue
Wyoming Seminary: Garrett Pall
***
AAA
AAA Girls Swimming MVP: Felicia Grego, Hazleton Area
AAA Girls Diving MVP: Sierra Williams, Pittston Area
AAA Boys Swimming MVP: Ed Zawatski, Wyoming Valley West
AAA Boys Diving: Jordi Sorto, Hazleton Area
Coach of Year (AAA Girls): Frank Tribendis, Wyoming Valley West
Coach of the Year (AAA Boys): Michele Yakubowski, Hazleton Area
Girls First Team
Hazleton Area: Felicia Grego, Katelynn Pleban, Morgan O’Hara, Shelby Sanko
Pittston Area: Arianna Boccardi, Addison Hazlet, Mia Nardone, Abigail Norwillo, Erin Senese, Sierra Williams
Wyoming Valley West: Felicia Brittain, Nina Dellarte, Alexis Ivanitch, Chelsea Mackiewicz, Paige Williams, Clare Winton, Elizabeth Wood
Honorable Mention
Hazleton Area: Victoria Carrell, Megan Llewellyn, Allyson Lloyd, Nicole Miller, Abby Schneider
Pittston Area: Shannen Brady, MacKenzie Connors, Katrina Dillon, Kassity Roche
Wyoming Valley West: Hannah Rogers
Boys First Team
Hazleton Area: Andy Acosta, Gerardo Aquino, Emmanuel Castro, Jorge Mancayo, Randy Pineda, Seth Platukis, Jordi Soto
Pittston Area: Brandon Winters
Wyoming Valley West: Logan Fluegel, Llyam McGlynn, Zac Rosencrans, David Sites, Terry Vrabec, Stanley Zaneski, Ed Zawataski, Josh Zawataski
Honorable Mention
Pittston Area: Eric Fritz
Wyoming Valley West: Maxim Kowalski