Thursday, July 24, 2014





Track records fall at Valley West


April 24. 2013 11:38PM
By JOHN MEDEIROS



Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


KINGSTON — Coughlin’s 400-meter relay team of Corey Keen, Zac Evans, Pat Malone and Mujahid Chesson set a track record that also tied a Crusader record in the time of 43.2 seconds in a 105-45 defeat of Wyoming Valley West in a Wyoming Valley Conference boys track and field meet Wednesday afternoon.


Anthony Khalife added wins in the shot put and discus for Coughlin, which won 13 events overall, sweeping both the 300 hurdles and high jump.


Valley West’s Will Butkiewicz set a track record with a time of 2:02 in the 800.


3200 RELAY: 1. COU (Slenzak, Z. Mykulyn, T. Mykulyn, Hinkle) 8:47; 110 HURDLES: 1. COU Moorehead 15.0, 2. WVW Bunch, 3. COU McDonald; TRIPLE JUMP: 1. WVW Bunch 41’10, 2. COU keen, 3. COU Flaherty; 100 DASH: 1. WVW Ortiz 10.9, 2. COU CHesson, 3. COU Evans; 1600 RUN: 1. COU Sadvary 4:53, 2. WVW Emaller, 3. WVW Sutphen; SHOT PUT: 1. COU Khalife 43’2, 2. WVW Elbattah, 3. WVW Le; 400 DASH: 1. COU Derenti 52.2, 2. COU Bordeau, 3. WVW Donovan; 400 RELAY: 1. COU (Keen, Evans, Malone, Chesson) 43.2; 300 HURDLES: 1. COU McDonald 41.7, 2. COU Moorehead, 3. COU Stavinski; POLE VAULT: 1. WVW Moran 11’6, 2. COU Strait, 3. COU Boris; DISCUS: 1. COU Khalife 133’3, 2. COU Scupski, 3. WVW Yaglowski; LONG JUMP: 1. WVW Bunch 20’6, 2. COU Malone, 3. WVW Yushinski; 800 RUN: 1. WVW Butkiewicz 2:02, 2. COU SLenzak, 3. COU Z. Mykulyn; 200 DASH: 1. COU Malone 22.4, 2. COU Chesson, 3. WVW Ortiz; 3200 RUN: 1. COU Sadvary 10:40, 2. WVW Williams, 3. WVW Austin; JAVELIN: 1. COU Pilch 165’5, 2. COU Post, 3. WVW Davison; 1600 RELAY: 1. COU Chesson, Malone, Delanti, Bordeau) 3:43; HIGH JUMP: 1. COU Flaherty 6’3, 2. COU Post, 3. COU Moorehead.


Dallas 110, Berwick 40


Dallas won 14 events in a victory over Berwick at home, earning sweeps in the 1600 and 3200.


Dominic DeLuca finished first in the mile and two-mile for the Mountainners and was also a part of the winning 3200 relay team. Ryan Kozloski added wins in the triple and long jumps.


Arlent Mejia won the 100 dash for the Bulldogs.


3200 RELAY: 1. DAL (DeLuca, Dyrli, Borland, Ehret); 110 HURDLES: 1. DAL Harding 16.2, 2. DAL Lewis, 3. BER Dennis; TRIPLE JUMP: 1. DAL Kozloski 41’1, 2. DAL Simonovich, 3. BER Masteller; 100 DASH: 1. BER Mejia 11.2, 2. BER Steuber, 3. DAL Lewis; 1600 RUN: 1. DAL DeLuca 4:56, 2. DAL Borland, 3. DAL Mattson. SHOT PUT: 1. BER Harter 51.3, 2. DAL Simonovich, 3. DAL Bullock; 400 DASH: 1. DAL Ehret 52.7, 2. BER MEjia, 3. DAL Cave; 400 RELAY: 1. DAL (Lewis, Mkattah, Zumchak, DeAngelo) 45.9; 300 HURDLES: 1. DAL Morris 46.1, 2. BER Ryman 46.5, 3. DAL Lewis; POLE VAULT: 1. DAL Harding 13’, 2. DAL Luksic, 3. BER Harter; DISCUS: 1. DAL Mihal 122’3, 2. DAL L. Bullock, 3. DAL Simonovich; LONG JUMP: 1. DAL Kozloski 18’6, 2. DAL Kalo, 3. BER Masteller; 800 RUN: 1.DAL Dyrli 2:11, 2. BER Hampton, 3. BER Mejin; 200 DASH: 1. BER Steber 23.2, 2. DAL Zumchak, 3. DAL Morris; 3200 RUN: 1. DAL DeLuca 10:43, 2. DAL Borland, 3. DAL Mattson; JAVELIN: 1. DAL Kozloski 144’6, 2. DAL Simonovich, 3. BER Lee; 1600 RELAY: 1. DAL (Dyrli, Morris, Ehret, DeAngelo) 3:45; HIGH JUMP: 1. BER Bigel 5’10, 2. BER Hampton, 3. DAL Morris.


Hazleton Area 112, Crestwood 38


Hazleton Area won 15 events, sweeping the triple jump, 100, 200 and 800.


Hamlet Ventura finished first in the 110 hurdles and the 100 and 200 for the Cougars, while Ryan Minnick took home the triple and long jumps.


3200 RELAY: 1. HA (Rivera, Nester, Anziani, Hierro) 9:36; 110 HURDLES: 1. HA Ventura 15.8, 2. CR Walsh, 3. HA Morales; TRIPLE JUMP: 1. HA Minnick 40’5, 2. HA Brennan, 3. HA Chura; 100 DASH: 1. HA Ventura 11.1, 2. HA Barlow, 3. HA Fisher; 1600 RUN: 1.HA Fetterman 5:07, 2. HA Pecora, 3. CR McGuire SHOT PUT: 1. HA Martin 39-8, 2. HA Seach, 3. CR Bekanich; 400 DASH: 1. HA Striner 52.7, 2. HA Myers, 3. CR Ritz; 400 RELAY: 1. HA (Ventura, Barlow, Fisher, Petrilla) 43.8; 300 HURDLES: 1. HA Morales 44.9, 2. CR Walsh, 3. HA Chura; POLE VAULT: 1. HA Pilecki 11’6, 2. CR Cornelius, 3. CR Lukashefski; DISCUS: 1. HA Finkelstein 134’6, 2. HA Martin, 3. CR Bekanich; LONG JUMP: 1.HA Minnick 19’10, 2. CR Merges, 3. HA Minnick; 800 RUN: 1. HA Fetterman 2:16, 2. HA Myers, 3. HA Minnick; 200 DASH: 1. HA ventura 22.5, 2. HA Barlow, 3. HA fisher; 3200 RUN: 1. HA Pecora 10:59, 2. CR McGuire, 3. HA Steiner; JAVELIN: 1. CR Truschel 143, 2. CR Ross, 3. HA Zukoski; 1600 RELAY: 1. CR (Cornelius, Ritz, George, Filipzyk) 3:52; HIGH JUMP: 1. CR Walsh 5’10, 2. HA Petrilla, 3. HA Brennan.


GIRLS Wyoming Valley West 87.5, Coughlin 61.5


A sweep in the mile turned the score in Wyoming Valley West’s favor and the Spartans cobbled together enough wins and second- or third-place finishes to keep Coughlin at bay in a win at home.


Alexandria Plant led the way in the 1600 for the Spartans, finishing first with a time of 5:40. Plant also won the 800 and was part of the winning 3200 relay team. Gabby Gadomski captured the javelin and discus throws for Valley West.


Nathaniela Bourdeau won the 100 meter dash in a new track-record time of 12.6 seconds while Tamar Bourdeau won the 400 dash with a time of 61.1, also a new track record.


3200 RELAY: 1. WVW (Paddock, Plant, Tyler, Park) 12:45; 110 HURDLES: 1. COU Tona 18.6, 2. WVW Musto, 3. WVW Romanowski; TRIPLE JUMP: 1. COU Castellana 32’5, 2. COU Sukowski, 3. WVW Cain; 100 DASH: 1. COU Bourdeau 12.6, 2. WVW Derr, 3. WVW Sott; 1600 RUN: 1. WVW Plant, 5:40, 2. WVW Merick, 3. WVW Wood; SHOT PUT: 1. WVW Musto 25’11, 2. WVW Purcell, 3. COU Krosge; 400 DASH: 1.COU Bourdeau 61.1, 2. COU Fazzi, 3. WVW Menzel; 400 RELAY: 1. WVW (Sott, Libby, Delevan, Derr) 53.1; 300 HURDLES: 1. COU Tona 49.6, 2. COU Froelick, 3. WVW ROmanowski; POLE VAULT: 1. COU McGrane 8’6, 2. WVW Tooley, 3. COU Patel; DISCUS: 1. WVW Gadomski 94’7, 2. WVW Yaglowski, 3. WVW Heckman, 3. COU Musto; LONG JUMP: 1. COU Castellana 15’5, 2. COU Tona, 3. WVW Temerantz; 800 RUN: 1. WVW Plant 2:36, 2. WVW Park, 3. COU Paddock; 200 DASH: 1. COU Bourdeau 26.6, 2. WVW Delevan, 3. WVW Sott; 3200 RUN: 1. COU Mericle 13:22, 2. WVW Park, 3. WVW Paddock; JAVELIN: 1. WVW Gadomski 87’11, 2. WVW Caprari, 3. WVW Kane; 1600 RELAY: 1. COU (Tona, Fazzi, Bourdeau, Bourdeau) 4:31; HIGH JUMP: 1. WVW Cain 4’8, 2. COU Castellana, 3. WVW Usefara.


Dallas 103, Berwick 47


Dallas opened up the record book in a win at home against Berwick.


Katie Kravitsky won the high jump after clearing a height of five feet and two inches, good for a tie of the school record while Danielle Spencer cleared eight feet and eight inches in the pole vault, good for a new school record.


Ashley Kotasky won both hurdle events for the Bulldogs.


3200 RELAY: 1. DAL (Rome, Grose, Grose, Dissinger) 10:44; 110 HURDLES: 1. BER Kotasky 17.1, 2. DAL Adams, 3. DAL Spencer; TRIPLE JUMP: 1. DAN Van Deutch 34’6, 2. BER Sheptock, 3. DAL Gross0; 100 DASH: 1. DAL Gawlas 12.3, 2. DAL Darbenzio, 3. BER Hall; 1600 RUN: 1. DAL Oremus 5:23, 2. DAL R. Rome, 3. DAL Grosse; SHOT PUT: 1.DAL Kochansk 32’8, 2. BER Weigano, 3. BER Machado; 400 DASH: 1. DAL Mattson 63.2, 2. BER Hartman, 3. DAL Grose; 400 RELAY: 1. DAL (Darbenzio, VanDuetsch, Spencer, Gawlas) 52.0; 300 HURDLES: 1. BER Kotasky 53.1, 2. DAL Becker, 3. DAL Adams; POLE VAULT: 1. DAL SPencer 8’8, 2. BER Prebola, 3. BER Simonios; DISCUS: 1. BER Seely 99-6, 2. BER K. Coulstone, 3. BER R. Coulstone; LONG JUMP: 1.DAN VanDeutch 15’10, 2. BER Sheptock, 3. BER Morgani; 800 RUN: 1. DAL Oreamus 2:33, 2. DAL Grose, 3. BER Conklin; 200 DASH: 1. DAL Gawlas 26.1, 2. HER Shetoil, 3. DAL Darbanzo; 3200 RUN: 1. DAL Rome 12:19, 2. DAL Dissinger, 3. DAL Grose; JAVELIN: 1. DAL Kravitz 112’2, 2. BER Reigel, 3. BER Seely; 1600 RELAY: 1. DAL (Galwas, Becker, VanDeutch, Matyson) 4:20; HIGH JUMP: 1. DAL Kravitsky 5’2, 2. DAL Athenholt, 3. BER Kotarsey.


Hazleton Area 97, Crestwood 53


Hazleton Area set up a big lead early on and held off Crestwood thanks to three wins from Alyssa Sitch (110 hurdles, triple jump, long jump).


Nicole Buehrle added wins in the 1600 and 800 for the Cougars.


3200 RELAY: 1.HA 10:41; 110 HURDLES: 1. HA Sitch 16.5, 2. CR Wojnar, 3. HA Yurchak; TRIPLE JUMP: 1. HA Sitch 34’4, 2. HA James, 3. HA Petrone; 100 DASH: 1. HA Malone 12.6, 2. CR Reyes, 3. HA McCann; 1600 RUN: 1. HA Buehrle 5:18, 2. HA Marchetti, 3. CR Kachel; SHOT PUT: 1. CR Womer 29’7, 2. CR Bonnevier, 3. HA Cabrera; 400 DASH: 1. HA Walspe 63.3, 2. HA Reed, 3. CR Krupski; 400 RELAY: 1. HA 52.8; 300 HURDLES: 1. CR Bennett 51.4, 2. CR Kendra, 3. HA Miller; POLE VAULT: 1. HA Malone 9’6, 2. CR Bennett, 3. HA Belushko; DISCUS: 1. HA Crawford 92’5, 2. CR Bonnevier, 2. HA Perez; LONG JUMP: 1. HA Sitch 15’8, 2. HA Dedics, 3. CR Dow; 800 RUN: 1. HA Buehrle 2:31, 2. HA Marchetti, 3. CR Krupski; 200 DASH: 1.CR Reyers 27.9, 2. HA McCann, 3. CR Stopper; 3200 RUN: 1. CR Kachel 12:58, 2. HA Papp, 3. HA Marchetti; JAVELIN: 1. CR Deluca 95’1, 2. HA Rudenko, 3. HA Henchinski; 1600 RELAY: 1. HA 4:30; HIGH JUMP: 1. CR Katulka 4’10, 2. HA James, 3. CR Krupski.




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds