Last updated: February 13. 2014 9:18AM - 2723 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

The Dallas Mountaineer Aquatic Club ended a perfect season by defeating the Scranton Sea Knights in the 2013-14 Northeast PA Age Group Swim League on Saturday, Feb. 8. The following swimmers placed in their events:


GIRLS


8 & UNDER


25 Free - Lydia Gonzales, first; Sophia Tellis, second


50 Free - Jordan Bond, first; Victoria Spaciano, second; Olivia Thomas, third


25 Fly - Lydia Gonzales, first; Chelcie Strobel, third


25 Back- Victoria Spaciano, first; Clare Stretanski, second


25 Breast - Jordan Bond, first; Sophia Tellis, second; Erika Doran, third


10 & UNDER


100 IM - Emma Thomas, first; Madelyn Stuart, second; Morgan Sakulich, third


50 Free - Amanda Puza, first; Gabriella Spaciano, second; Morgan Sakulich, third


50 Fly - Gabriela Krochta, first; Hayley Vasek, second


50 Back - Lauren Hurst, first; Gabriella Spaciano,second


50 Breast - Emma Thomas, first; Amanda Puza, second; Rhiannon Borchert, third


100 Free - Gabriela Krochta, first; Madelyn Stuart, second; Lauren Hurst, third


12 & UNDER


100 IM - Madison Federici, second; Grace Ciaccia, third


50 Free - Ava Baur, first; Abigail Bartuska, second


50 Fly - Hannah Thomas, first; Sydney Bittner, second


50 Back - Hannah Thomas, first; Sydney Bittner, second


50 Breast - Madison Federici, second; Kaitlyn VanEtten, third


100 Free - Ava Baur, first; Melissa Leonard, second


200 Free - Melissa Leonard, second; Kaitlyn VanEtten, third


14 & UNDER


200 Free - Peyton Ross, first; Heather Shively, third


50 Free - Annalise Cheshire, first; Heather Shively, second


100 Fly - Abby Zolner, first; Lindsey Jorda, third


100 Free - Annalise Cheshire, first; Melinda Ratchford, third


100 Back - Abby Zolner, first; Peyton Ross, second


100 Breast - Lindsey Jorda, first; Emily Burgit, second


200 IM - Melinda Ratchford, first; Emily Burgit, third


BOYS


8 & UNDER


25 Free - Richard DeLuna, first; Stephen Miller, second


25 Fly - Jakob Baur, first; Andrew Wilk, second; Stephen Miller, third


50 Free - Richard DeLuna, first; Jackson Kuhar, third


25 Back - Jakob Baur, first; Andrew Wilk, third


25 Breast - Gabriel DeLuna, second; Jackson Kuhar, third


10 & UNDER


50 Free - Gary Weaver second, Tanner Manzoni, third


50 Fly - Thomas Doran, first; John Stout, second; Stephen Brdaric, third


100 Free - Gary Weaver, first; Tanner Manzoni, second, Blake Perrego, third


50 Breast - Tal Richards, first; Aidan Chapple, second; Eric Timlin, third


50 Back - Stephen Brdaric, firs;, Kyle Langan, second; Eric Timlin, third


100 IM - Thomas Doran, first; Tal Richards, third


12 & UNDER


100 IM - Zachary Blockus, second


50 Free - Bobby DeLuna, second; Scott Lynett, third


50 Fly - Zachary Blockus, third


100 Free - Dennis Dukinas, third


50 Back - Bobby DeLuna, second


50 Breast - Dennis Dukinas, t hird


200 Free - Scott Lynett, second; Samuel Zondlo, third


14 & UNDER


200 Free - Garrett Pall, first; Tony Caravaggio, second


50 Free - Dylan Lisnow, first; Joshua Holdredge, second; Issa Dahdal, third


200 IM - Mikail Krochta, second; Andrew Herrick, third


100 Fly - Donovan McCall, first


100 Free - Andrew Herrick, second; Henry Lynett, third


100 Back - Mikail Krochta, second; Garrett Pall, third


100 Breast - Donovan McCall, first; Evan Sabecky, second


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Wilkes-Barre Gas Prices provided by GasBuddy.com