Penn State’s Blue-White Game scheduled for April 16


Times Leader

Penn State’s annual Blue-White Game will be held at 2 p.m. on April 16, the school announced Tuesday.

The free intrasquad scrimmage will not be televised live this year, but will be available live online at GoPSUsports.com as well as on the radio.

In past years, the Big Ten Network has aired spring games on tape delay throughout the following week, but details for this season’s spring slate have not been released yet.

The Blue-White Game at Beaver Stadium serves as the team’s 15th and final session of spring practice.

This year the focus will squarely be on new offensive coordinator Joe Moorhead as he installs his system. The Nittany Lions are also breaking in two other new assistants in offensive line coach Matt Limegrover and safeties coach Tim Banks.

Three Wyoming Valley Conference alumni would be set to play in the game — newly enrolled offensive lineman Connor McGovern (Lake-Lehman), long snapper Zach Ladonis (Berwick) and defensive lineman Ryan Monk (Dallas).

GIRLS SWIMMING

Dallas 148, Meyers 29

Two individual wins and two relay wins apiece from Anna Cheshire (200 free, 100 back), and Lauren Finnegan (200 IM, 100 breast) carried the meet for the Mountaineers.

BOYS SWIMMING

Holy Redeemer 99, Hanover Area 68

The Royals took first in each event with Adam Mahler, Colton Smith, Nick Dubinski and Connor Thole each winning two individual events apiece.

The girls meet was unscored as Hanover Area fields a mixed squad.

Dallas 128, Meyers 27

Jared Krawetz (50 free, 100 free) and Mikail Krochta (200 IM, 500 free) both won two events for the Mounts while also competing on two first-place relay teams as well.

Meyers’ Forest Nguyen prevailed in the 100 back.

GIRLS SWIMMING

Dallas 148, Meyers 29

200 Medley Relay — 1. DAL (Cheshire, Zolner, Vivian, Finnegan) 1:58.19; 2. DAL; 3. DAL; 200 Free — 1. DAL, Anna Cheshire 2:03.90; 2. DAL, Abby Zolner; 3. DAL, Sam Rinehimer; 200 IM — 1. DAL, Lauren Finnegan 2:51.35; 2. DAL, Kathleen Brown; 3. DAL, Lindsey Jorda; 50 Free — 1. DAL, Melinda Ratchford 27.07; 2. DAL, Krista Vivian; 3. DAL, Joy Nave; Diving — 1. DAL, Lexi Spaciano 201.85; 2. DAL, Maddy Ross; 3. DAL, Carley Perloff; 100 Fly — 1. DAL, Zolner 1:04.93; 2. DAL, Ratchford; 3. DAL, Hannah Thomas; 100 Free — 1. DAL, Vivian 1:00.36; 2. DAL, Jorda; 3. DAL, Kady Mamola; 500 Free — 1. DAL, Nave 6:02.38; 2. DAL, Rinehimer; 3. DAL, Ann Metzloff; 200 Free Relay — 1. DAL (Cheshire, Ratchford, Finnegan, Zolner) 1:48.67; 2. DAL; 3. DAL; 100 Back — 1. DAL, Cheshire 1:05.66; 2. DAL, Thomas; 3. MEY, Isabella Weidow; 100 Breast — 1. DAL, Finnegan 1:22.66; 2. DAL, Brown; 3. DAL, Metzloff; 400 Free Relay — 1. DAL (Mamola, Jorda, Metzloff, Clark) 5:00.68; 2. MEY.

BOYS SWIMMING

Holy Redeemer 99, Hanover Area 68

200 Medley Relay — 1. HR (Thole, Dubinski, Mahler, Smith) 1:52.10; 2. HAN; 3. HR; 200 Free — 1. HR, Adam Mahler 2:00.48; 2. HAN, Alicia Saltz; 3. HAN, Julian Homa; 200 IM — 1. HR, Colton Smith 2:20.52; 2. HR, Austin Smith; 3. HAN, Deanna Wadzin; 50 Free — 1. HR, Nick Dubinski 24.70; 2. HAN, Will Kauffman; 3. HAN, Josselin Meyer; 100 Fly — 1. HR, Mahler 56.70; 2. HAN, Sean Connelly; 3. HAN, Johny Qiu; 100 Free — 1. HR, Connor Thole 52.88; 2. HAN, Meyer; 3. HR, Jared Barnak; 500 Free — 1. HR, C. Smith 5:30.39; 2. HAN, Saltz; 3. HAN, Hector Panecatl; 200 Free Relay — 1. HR (Mahler, Smith, Larralde, Smith) 1:45.59; 2. HAN; 3. HR; 100 Back — 1. HR, Thole (HR) 59.51; 2. HAN, Connelly; 3. HR, Barnak; 100 Breast — 1. HR, Dubinski 1:06.23; 2. HAN, Steve Dule; 3. HR, A. Smith; 400 Free Relay — 1. HR (C. Smith, Dubinski, Williams, Thole) 3:56.98; 2. HAN; 3. HAN.

Dallas 128, Meyers 27

200 Medley Relay — 1. DAL (Krochta, Luksic, Reinert, Krawetz) 1:47.25; 2. DAL; 200 Free — 1. DAL, Issa Dandel 2:13.0; 2. DAL, Zach Minarek; 3. DAL, A.J. Spears; 200 IM — 1. DAL, Mikail Krochta 2:17.46; 2. MEY, James Langan; 3. DAL, Andrew Francis; 50 Free — 1. DAL, Jared Krawetz 22.93; 2. DAL, Connor Motley; 3. DAL, Porter Luksic; 100 Fly — 1. DAL, Troy Reinert 58.88; 2. DAL, Tony Caravaggio; 3. DAL, Brogan Stec; 100 Free — 1. DAL, Krawetz 50.60; 2. DAL, Motley; 3. DAL, Frank Weaver; 500 Free — 1. DAL, Krochta 5:31.81; 2. DAL, A.J. Spears; 3. DAL, Will Petherick; 200 Free Relay — 1. DAL (Krawetz, Reinert, Krochta, Luksic) 1:34.26; 2. DAL; 100 Back — 1. MEY, Forest Nguyen 1:05.60; 2. DAL, Caravaggio; 3. DAL, Minarek; 100 Breast — 1. DAL, Luksic 1:05.46; 2. MEY, Langan; 3. DAL, Ryan Spears; 400 Free Relay — 1. DAL (Motley, Stec, Petherick, R. Spears) 3:59.44; 2. DAL.

Times Leader

Reach Times Leader sports at 570-829-7143 or on Twitter @TLsports

Reach Times Leader sports at 570-829-7143 or on Twitter @TLsports