WVC Wrestling Tournament at a Glance


WVC Tournament at a Glance

Outstanding Wrestler: Dakota Quick, Tunkhannock

Team Scores

1. Tunkhannock (Tun) 261.5; 2. Hazleton Area (Haz) 204.5; 3. Lake-Lehman (LL) 174; 4. Meyers (Mey) 168; 5. Hanover Area (Han) 131; 6. Dallas (Dal) 101; 7. Coughlin (Cou) 89; 8. Pittston Area (PA) 78; 9. Wyoming Valley West (WVW) 76; 10. Wyoming Area (WA) 74; 11. Berwick (Ber) 62; 12. Crestwood (Cre) 47; 13. Nanticoke (Nan) 24; 14. GAR (GAR) 7

Finals

106 — David Krokowski (WVW) pinned David Gavek (Tun) 1:39

113 — Jake Maurer (Haz) dec Mike Dempsey (Mey) 2-1

120 — Colin Pasone (Mey) pinned Jeff Bennett (Han) 5:32

126 — R.J. Driscoll (LL) dec Jake Brown (Cou) 5-0

132 — Dakota Quick (Tun) pinned Pat Heck (WA) 2:25

138 — Jimmy Hoffman (Haz) pinned Jake Richards (Tun) 1:48

145 — Keith Lowery (Haz) dec Jeremy Bergold (Mey) 6-0

152 — Billy Manley (Tun) maj dec Noah Rakowski (Han) 14-4

160 — Mike Manley (Tun) dec Gino Setta (Mey) 4-3, OT

170 — Dalton Ray (Tun) dec Zach Briggs (WA) 2-1

182 — Cole Dixon (Dal) dec Tommy Williams (LL) 11-4

195 — Carson Kinney (Haz) dec Sam Rice (Tun) 8-4

220 — Mike Slivinski (LL) dec Nick Hannon (Han) 13-10

285 — John Sheridan (Han) pinned Preston Perkins (Mey) 1:09

Third Place

106 — Bobby Long (LL) dec Carlos Cruz (Haz) 10-3; 113 — Josh Beeman (Tun) dec Travis Dent (Ber) 6-2; 120 — Garrett Kolb (LL) dec Wayne Smith (WVW) 3-2; 126 — Tommy Traver (Tun) pinned Kevin Huertero (Mey) 3:25; 132 — Josh Brown (Cou) dec Anthony Martoccio (Haz) 1-0; 138 — Bob Lipski (LL) maj dec Kendrick Beyer (WA) 9-1; 145 — Mike Brown (Cou) maj dec Justin Lukashewski (Cre) 8-0; 152 — Steven Newell (Dal) maj dec Shane Noonan (Haz) 9-0; 160 — Xavier Barber (Dal) pinned Matt Maczuga (Ber) 3:36; 170 — T.J. Pashinski (WVW) dec James Brielmeier (Haz) 9-8; 182 — Adam Buczynski (WA) dec Steve Longazel (Haz) 5-2; 195 — Namir Murphy (Mey) dec Kris Rosencrans (LL) 1-0; 220 — Ricky Stevens (Tun) pinned Stone Force (Ber) :55; 285 — Kaleb Konigus (LL) dec Gino Coffay (PA) 2-1

Fifth Place

106 — David Jones (Nan) dec Tyler Shaud (Cre) 4-2; 113 — Kade Kravits (Dal) pinned Austin Schuler (LL) 2:45; 120 — Ryan Lombardo (PA) pinned Tom Bachman (Tun) 2:54; 126 — Jayson Brielmeier (Haz) dec Anthony Deluca (Dal) 4-3; 132 — Cory Yashinski (WVW) dec Ron Grevera (Cre) 5-3; 138 — Owen Davis (Han) pinned Frank Castano (Cou) 4:41; 145 — Josh McGilvary (PA) dec Connor Munley (Tun) 6-5; 152 — Taylor Chronowski (Cou) pinned Jake Tomolonis (LL) 1:31; 160 — Jason DeBoard (PA) forfeit Jon Lagoski (WVW); 170 — Isaac Mensah (Mey) dec Ryan Black (Cre) 5-1; 182 — Jarod Bernosky (Tun) dec Colin Browne (Mey) 3-2; 195 — Isaiah Stebbins (Han) pinned Jacob Havey (Nan) 1:17; 220 — Collin Gunsser (Haz) dec Lucas Borum (Mey) 4-1; 285 — Zach Fuchick (Haz) pinned Danny Burkhart (Dal) 1:50

Semifinals

106 — David Krokowski (WVW) pinned Carlos Cruz (Haz) 3:29; Dave Gavek (Tun) tech fall David Jones (Nan) 15-0

113 — Jake Maurer (Haz) dec Josh Beeman (Tun) 3-0; Mike Depmsey (Mey) dec Travis Dent (Ber) 3-2

120 — Colin Pasone (Mey) pinned Wayne Smith (WVW) 1:09; Jeff Bennett (Han) pinned Garrett Kolb (LL) 1:30

126 — R.J. Driscoll (LL) dec Tommy Traver (Tun) 6-4; Jake Brown (Cou) maj dec Kevin Huertero (Mey) 11-0

132 — Dakota Quick (Tun) dec Anthony Martoccio (Haz) 10-8, OT; Pat Heck (WA) dec Ron Grevera (Cre) 5-2

138 — Jimmy Hoffman (Haz) dec Bob Lipski (LL) 10-4; Jake Richards (Tun) pinned Kendrick Beyer (WA) 3:55

145 — Jeremy Bergold (Mey) pinned Justin Lukashewski (Cre) 5:11; Keith Lowery (Haz) dec Mike Brown (Cou) 3-2

152 — Billy Manley (Tun) dec Steven Newell (Dal) 4-2, OT; Noah Rakowski (Han) dec Shane Noonan (Haz) 8-5

160 — Mike Manley (Tun) tech fall Jon Lagoski (WVW) 15-0, 3:18; Gino Setta (Mey) dec Xavier Barber (Dal) 4-2

170 — Dalton Ray (Tun) pinned Isaac Mensah (Mey) 1:33; Zachary Briggs (WA) maj dec T.J. Pashinski (WVW) 15-5

182 — Cole Dixon (Dal) dec Steve Longazel (Haz) 6-2; Tommy Williams (LL) dec Adam Buczynski (WA) 10-5

195 — Carson Kinney (Haz) pinned Namir Murphy (Mey) 1:38; Sam Rice (Tun) pinned Kris Rosencrans (LL) 2:48

220 — Nick Hannon (Han) pinned Lucas Borum (Mey) 5:00; Mike Slivinski (LL) pinned Collin Gunsser (Haz) 4:35

285 —John Sheridan (Han) pinned Zach Fuchick (Haz) :09; Preston Perkins (Mey) pinned Kaleb Konigus (LL) 3:18

Fastest Falls

John Sheridan, Hanover Area (285 pounds :09)

Kade Kravits, Dallas (113 pounds :21)

Ricky Stevens, Tunkhannock (220 pounds :33 and :55)

Ryan Lombardo, Pittston Area (120 pounds :42)

Steven Newell, Dallas (152 pounds :45)

Tommy Traver, Tunkhannock (126 pounds :50)

Ryan Black, Crestwood (170 pounds :58)

Match of the Day

In the 182-pound semifinals, Lake-Lehman’s Tommy Williams knocked off second-seeded Adam Buczynski from Wyoming Area, 10-5. Williams, who was the No. 3 seed, was tied 5-5 with Buczynski with less than 30 seconds left in the bout. The Black Knight senior then scored two points for a reversal and three more for near fall as time expired.

Stat of the Day

Tunkhannock won its fourth tournament of the season so far winning by 57 points. In the Tigers’ previous two individual tourney wins (one was a duals event), they won by a combined 47 points. The margin of victory was the largest in the seven-year history of the WVC Tournament. The previous mark was by 51 points when Wyoming Valley West won in 2014.

Reach Dave Rosengrant at 570-991-6398 or on Twitter @tldrosengrant

Reach Dave Rosengrant at 570-991-6398 or on Twitter @tldrosengrant