Quantcast


Last updated: February 19. 2013 6:50PM - 102 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:
College Basketball Schedule
EAST

Mount St. Mary's at Georgetown, Noon


St. Francis (NY) at Brown, 2 p.m.


IPFW at Dartmouth, 2 p.m.


Hofstra at George Washington, 2 p.m.


Princeton at Lafayette, 2 p.m.


SC State at NJIT, 2 p.m.


Canisius at Stony Brook, 2 p.m.


Army at Yale, 2 p.m.


CCSU at Hartford, 4 p.m.


New Hampshire at Holy Cross, 4 p.m.


St. Bonaventure at Niagara at Blue Cross Arena, Rochester, N.Y., 4 p.m.


Marywood at Binghamton, 7 p.m.


Florida Gulf Coast at St. John's, 7:30 p.m.


SOUTH

W. Illinois at Savannah St., Noon


American U. at FAU, 1 p.m.


Wagner at NC Central, 1 p.m.


Detroit at Miami, 2 p.m.


Radford at The Citadel, 2 p.m.


Wofford at UNC Wilmington, 2 p.m.


Chattanooga at Kennesaw St., 2:30 p.m.


Cheyney at Coppin St., 4 p.m.


Boston U. at George Mason, 4 p.m.


Elon at VMI, 5 p.m.


FIU at Coastal Carolina, 7 p.m.


Norfolk St. at E. Kentucky, 7 p.m.


Nevada at Marshall, 7 p.m.


Georgia Southern at Maryland, 7 p.m.


Texas Southern at Middle Tennessee, 7 p.m.


MVSU at LSU, 8 p.m.


Louisiana-Monroe at Louisiana Tech, 8 p.m.


Old Dominion at Murray St., 8 p.m.


Texas-Arlington at Samford, 8 p.m.


Southern U. at Tulane, 8 p.m.


Brescia at W. Kentucky, 8:30 p.m.


MIDWEST

James Madison at Miami (Ohio), Noon


St. Francis (Pa.) at Notre Dame, 1 p.m.


UT-Martin at Bradley, 2 p.m.


Manhattan at Dayton, 2 p.m.


Richmond at Ohio, 2 p.m.


Houston Baptist at E. Illinois, 3 p.m.


SE Missouri at Ill.-Chicago, 4 p.m.


Loyola of Chicago at N. Illinois, 4 p.m.


Madonna at E. Michigan, 6:30 p.m.


N. Dakota St. at Green Bay, 8 p.m.


S. Illinois at Saint Louis, 8 p.m.


Waldorf at South Dakota, 8 p.m.


Kent St. at Nebraska, 9 p.m.


SOUTHWEST

Fairleigh Dickinson-Delaware St. loser vs. Navy-Prairie View loser at the South Padre Island (Texas) Convention Center, 1 p.m.


SIU-Edwardsville at Texas-Pan American, 3 p.m.


Stephen F. Austin at Tulsa, 3:05 p.m.


Fairleigh Dickinson-Delaware St. winner vs. Navy-Prairie View winner at the South Padre Island (Texas) Convention Center, 3:30 p.m.


Milwaukee vs. Jacksonville at the Puerto Vallarta (Mexico) International Convention Center, 4:30 p.m.


Illinois St.-UAB loser vs. TCU-Northwestern loser at the South Padre Island (Texas) Convention Center, 6 p.m.


Sacramento St. at Cent. Arkansas, 8 p.m.


Illinois St.-UAB winner vs. TCU-Northwestern winner at the South Padre Island (Texas) Convention Center, 8:30 p.m.


Coll. of Charleston at Baylor, 9 p.m.


FAR WEST

NC A&T-Campbell loser vs. Jacksonville St.-N. Arizona loser at the Thomas & Mack Center, Las Vegas, 2:30 p.m.


Idaho St. vs. Cent. Michigan at the Jon M. Huntsman Center, Salt Lake City, 2:30 or 5:30 p.m.


Cornell-Presbyterian loser vs. Longwood-Florida A&M loser at Orleans Arena, Las Vegas, 3:30 p.m.


Ark.-Pine Bluff at Washington St., 3:30 or 9:30 p.m.


UC Santa Barbara at Boise St., 4 p.m.


NC A&T-Campbell winner vs. Jacksonville St.-N. Arizona winner at the Thomas & Mack Center, Las Vegas, 4:30 p.m.


Wright St. at Utah, 5:30 or 8:30 p.m.


Cornell-Presbyterian winner vs. Longwood-Florida A&M winner at Orleans Arena, Las Vegas, 6 p.m.


Colorado St. at Washington, 7:30 p.m.


San Diego at Montana, 8 p.m.


Oregon-UNLV loser vs. Iowa St.-Cincinnati loser at the Thomas & Mack Center, Las Vegas, 8 p.m.


Arkansas-Arizona St. loser vs. Wisconsin-Creighton loser at Orleans Arena, Las Vegas, 8:30 p.m.


CS Northridge at BYU, 9 p.m.


CS Bakersfield at Wyoming, 9 p.m.


Weber St. at Utah St., 9:05 p.m.


UC Irvine at Pepperdine, 10 p.m.


Columbia at San Francisco, 10 p.m.


Oregon-UNLV winner vs. Iowa St.-Cincinnati winner at the Thomas & Mack Center, Las Vegas, 10:30 p.m.


Arkansas-Arizona St. winner vs. Wisconsin-Creighton winner at Orleans Arena, Las Vegas, 11 p.m.


TOURNAMENTS
Battle 4 Atlantis
At Paradise Island, Bahamas
Seventh Place

Minnesota-Memphis loser vs. Stanford-N. Iowa loser, 1 p.m.


Fifth Place

Minnesota-Memphis winner vs. Stanford-N. Iowa winner, 3:30 p.m.


Third Place

Duke-VCU loser vs. Missouri-Louisville loser, 7 p.m.


Championship

Duke-VCU winner vs. Missouri-Louisville winner, 9:30 p.m.


Consolation Bracket
Carrs/Safeway Great Alaska Shootout
At Anchorage, Alaska
Seventh Place

Alaska Anchorage-UC Riverside loser vs. Loyola Marymount-Texas St. loser, 4 p.m.


Fifth Place

Alaska Anchorage-UC Riverside winner vs. Loyola Marymount-Texas St. winner, 6 p.m.


Third Place

Belmont-Northeastern loser vs. Oral Roberts-Charlotte loser, 10 p.m.


Championship

Belmont-Northeastern winner vs. Oral Roberts-Charlotte winner, 12:30 a.m.


Hoops for Hope Classic
At Puerto Vallarta, Mexico
First Round

Missouri St. vs. South Carolina, 7 p.m.


UALR vs. SMU, 9:30 p.m.


Joe Cipriano Nebraska Classic
At Valparaiso, Ind.
Third Place

Bethune-Cookman-Nebraska-Omaha loser vs. Chicago St.-Valparaiso loser, TBA


Championship

Bethune-Cookman-Nebraska-Omaha winner vs. Chicago St.-Valparaiso winner, TBA


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Wilkes-Barre Gas Prices provided by GasBuddy.com