Last updated: February 19. 2013 9:07PM - 470 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

WILKES-BARRE – Kylee McGrane and Carly Ray each took first place in two events to lead Coughlin to a 95-75 victory over West Scranton on Friday in girls swimming action.



200 MEDLEY RELAY – 1. COU Carly Ray, Kylee McGrane, Katherine Lanning, Kelsey Gabriele, 2:11.54; 200 FREE – 1. WSCR Alexis Williams, 2:31.80; 2. COU Emily Motsko; 3. WSCR, Michelle Lyles; 200 IM – 1. COU Kelsey Gabriele, 3:19.41; 2. COU Destiny Lane; 3. WSCR Colletta Rempe; 50 FREE – 1. COU Carly Ray, 26.54; 2. WSCR Joelle Sweeney; 3. WSCR Natalie Sedorovitz; DIVING – 1. COU Julia Miller, 142.60; 100 FLY – 1. COU Kylee McGrane, 1:13.35; 2. WSCR Colletta Rempe; 3. COU Erin O'Day; 100 FREE – 1. COU Carly Ray, 1:02.20; 2. WSCR Morgan Williams; 3. WSCR Joelle Sweeney; 500 FREE – 1. WSCR Alexi Williams, 6:52.22; 2. WSCR Chelsea Schultz; 3. COU Emily Motsko; 200 FREE RELAY – 1. COU Kylee McGrane, Julia Miller, Katherine Lanning, Carly Ray, 2:02.85; 100 BACK – 1. COU Kylee McGrane, 1:16.15; 2. WSCR Morgan Williams; 3. COU Baylee Bukeawich; 100 BREAST – 1. COU Katherine Lanning, 1:24.52; 2. WSCR Natalie Sedorovitz; 3. COU Kelsey Gabriele; 400 FREE RELAY – 1. WSCR Joelle Sweeney, Alexis Williams, Morgan Williams, Natalie Sedorovitz, 4:36.38


Abington Hts. 110, Dallas 66

Kaylin Augustine placed first in two events in the effort for Dallas.



200 MEDLEY RELAY – AH Rachel Smertz, Sydney Gualtieri, Kristie Furiosi, Morgan Muller, 2:01.40; 200 FREE – 1. AH Chloe Sweeney, 2:13.65; 2. DAL N/A; 3. AH Maria Gibson; 200 IM – 1. AH Rachel Smertz, 2:26.97; 2. AH Sydney Gualtieri; 3. DAL Krista Vivian; 50 FREE – 1. AH Kristie Furiosi, 27:00; 2. AH Morgan Muller; 3. DAL Felicia Brittain; DIVING – 1. AH Angie Gromelski, 153.90; 100 FLY – 1. DAL Kaylin Augustine, 104.56; 2. AH Kristie Furiosi; 3. AH Jessa Sablana; 100 FREE – 1. AH Rachel Smertz, 58.35; 2. AH Morgan Muller; 3. DAL Nell Adams; 500 FREE – 1. DAL Abby Berger, 6:07.00; 2. AH Chloe Sweeney; 3. DAL Amanda Schwertilian; 200 FREE RELAY – 1. AH Sydney Gualtieri, Elisa Setzwick, Kristie Furiosi, Chloe Sweeney, 1:51.24; 100 BACK – 1. DAL, Kaylin Augustine, 1:07.15; 2. AH Krista Brickel; 3. DAL, Amanda Lopez; 100 BREAST – 1. AH Sydney Gualiteri, 1:13.81; 2. DAL Sara Fasulka; 3. DAL Krista Vivian; 400 FREE RELAY – 1. AH Morgan Muller, Kasey Feather, Chloe Sweeney, Rachel Smertz, 9:11.28


Haz. Area 97, Del. Valley 83

Hailey Kendall placed first in three individual events to lead the Cougars.



200 MEDLEY RELAY – 1. HAZ Hailey Kendall, Felicia Grego, Rebecca Yannes, Shelby Sanko, 1:57.50;



200 FREE – 1. HAZ Shelby Sanko, 2:07.40; 2. HAZ Alexandra Podlesny; 3. DV Janel Lleweilyn; 200 IM – 1. HAZ Felicia Grego, 2:19.52; 2. DV Stephanie Marcucci; 3. HAZ Rebecca Yannes; 50 FREE – 1. HAZ Hailey Kendall, 26.05; 2. DV Aspen Narvarte; 3. HAZ Doni Matrone; DIVING – 1. DV Kritiana Brush, 2:05.15; 2. HAZ Kayala Tadush; 100 FLY – 1. HAZ Rebecca Yannes, 1:05.06; 2. HAZ Shelby Sanko; 3. DV Paula Munera; 100 FREE – 1. DV Aspen Narvarte, 58.40; 2. DV Amanda Hutzelmann; 3. HAZ Morgan O'Hara; 500 FREE – 1. HAZ Alexandra Podlesny, 5:43.35; 2. DV Janel Lleweilyn; 3. DV Allison Riebel; 200 FREE RELAY – 1. HAZ Hailey Kendall, Shelby Sanko, Alexandra Podlesny, Morgan O'Hara, 1:87.53 100 BACK – 1. HAZ Hailey Kendall, 1:05.80; 2. DV Amanda Hutzelmann; 3. DV Lexi Brandt; 100 BREAST – 1. DV Stephanie Marcucci, 1:12.90; 2. HAZ Felicia Grego; 3. HAZ Victoria Carvell; 400 FREE RELAY – 1. DV Aspen Narvarte, Janel Lleweilyn, Amanda Hutzelmann, Stephanie Marcucci, 3:59.60


Redeemer 105, Scranton 58

Rachel Finnegan, Julianne Mahle and Melissa Cruz each tallied two individual victories to lead Holy Redeemer.



200 MEDLEY RELAY – 1. HR Rachel Finnegan, Mallory Kusakavitch, Julianne Mahle, Nell Chmil, 2:02.95; 200 FREE – 1. SCR Aaron Kazmierczak, 2:05.36; 2. HR Stephanie Chmil; 3. HR Lucy Reilly; 200 IM – 1. HR Melissa Cruz, 2:32.62; 2. HR Stephanie McCole; 3. HR Riley Williams; 50 FREE – 1. HR Rachel Finnegan, 26.71; 2. HR Nell Chmil; 3. HR Mallory Kusakavitch; DIVING – 1. HR Chelsea Williams 192.90; 2. HR Riley Williams; 3. SCR Kayla Paszek; 100 FLY – 1. HR Julianne Mahle, 1:05.68; 2. SCR Elizabeth Babinski; 3. HR Nell Chmil; 100 FREE – 1. HR Rachel Finnegan, 58.23; 2. HR Mallory Kusakavitch; 3. SCR Natalie Bennington; 500 FREE – 1. SCR Aaron Kazmierczak, 5:43.26; 2. HR Bethany Chmil; 3. HR Kellan Catra; 200 FREE RELAY – 1. HR Rachel Finnegan, Lucy Reilly, Julianne Mahle, Nell Chmil, 1:50.51; 100 BACK – 1. HR Melissa Cruz, 1:11.85; 2. SCR Molly Delles; 3. HR Amanda Wozski; 100 BREAST – 1. HR Julianne Mahle, 1:16.10; 2. SCR Andria Molitoris; 3. HR Alexis Davison; 400 FREE RELAY – 1. HR Bethany Chmil, Lucy Reilly, Mallory Kusakavitch, Melissa Cruz; 4:13.69;


Tunkhannock 120, Sem 60

Candice Venn and Ashkey Kasmierski each won two individual events for Tunkhannock, while Mackenzie Gagliardi won the lone race for Wyoming Seminary.



200 MEDLEY RELAY – 1. TK Candice Venn, Ashley Kasmerski, Morgan Manglaviti, Cheyanne Kasmerski, 2:02.41; 200 FREE – 1. TK Morgan Manglaviti, 2:10.54; 2. TK Elissa Stretch; 3. WA Megan Bresnahan; 200 IM – 1. TK Sam Simmons, 2:43.43; 2. SEM Sarah Cole; 3. SEM Lily Williams; 50 FREE – 1. SEM Mackenzie Gagliardi, 28.36; 2. TK Autumn Frost; 3. TK Desirae Gruszka; DIVING – 1. TK Katie Kolodzeski; 2. TK Taylar Schultz, 3. TK Autumn Frost; 100 FLY – 1. TK Candice Venn, 1:06.69; 2. SEM Bailey Disler; 3. SEM Sarah Cole; 100 FREE – 1. TK Ashley Kasmierski, 1:05.00; 2. TK Elissa Stretch; 3. SEM Megan Bresnahan; 500 FREE – 1. TK Morgan Manglaviti, 6:03.70; 2. SEM Bader Nada; 3. SEM Sue Roy; 200 FREE RELAY – 1. TK Candice Venn, Ashley Kasmierski, Morgan Manglaviti, Sam Simmons, 1:52.34; 100 BACK – 1. TK Candice Venn, 1:07.14; 2. SEM Lily Williams; 3. TK Taylar Schultz; 100 BREAST – 1. TK Ashley Kasmierski, 1:16.72; 2. SEM Bailey Disler; 3. TK Sam Simmons; 400 FREE RELAY – 1. TK Elissa Stretch, Selena Chilson, Taylar Schultz, Cheyanne Kasmierski, 4:42.65


Valley West 90, Prep 79

Desiree Holena won the 200 free and 500 free to lead the Spartans.



200 MEDLEY RELAY – 1. SP Mia Nonnenberg, Janel Harach, Katie Voitek, Abbey Dempsey, 1:58.28; 200 FREE – 1. WVW Desiree Holena, 2:09.06; 2. SP Angela Stahl; 3. WVW Nicole Chipego; 200 IM – 1. SP Katie Voitek, 2:18.36; 2. WVW Brianna Gaylets; 3. WVW Alex Plant; 50 FREE – 1. SP Abbey Dempsey, 27.80; 2. SP Janel Harach; 3. WVW Lydia Ellsworth; 100 FLY – 1. SP Mia Nonnenberg, 59.06; 2. WVW Morgan Hanadel; 3. WVW Lydia Ellsworth; 100 FREE – 1. SP Katie Voitek, 56.13; 2. SP Abbey Dempsey; 3. WVW Lydia Ellsworth; 500 FREE – 1. WVW Desiree Holena, 5:45.28; 2. WVW Alex Plant; 3. WVW Nicole Chipego; 200 FREE RELAY – 1. WVW Brianna Gaylets, Nicole Chipego, Sarah Stantis, Desiree Holena, 1:53.43; 100 BACK – 1. SP Mia Nonnenberg, 1:00.93; 2. WVW Morgan Hanadel; 3. SP Alexa Escolona; 100 BREAST – 1. WVW Brianna Gaylets, 1:18.75; 2. SP Janel Harach; 3. WVW Sarah Stantis; 400 FREE RELAY – 1. WVW Nicole Chipego, Caitlyn Prebish, Hannah Rodgers, Emily Greshewicz, 3:58.05


Valley View 128, Lehman 45

Kieran Sutton placed first in the 200 free for Lake-Lehman.



200 MEDLEY RELAY – 1. VV J. Conovoy, R. Valvano, R. Granchak, P. Kraycer, 2:01.33; 200 FREE – 1. LL K. Sutton 2:33.00; 2. VV T. Swift; 3. VV A. Christian; 200 IM – 1. VV R. Franchak, 2:22.10; 2. VV P. Kraycer; 3. VV R. Valvane; 50 FREE – 1. VV. J. Pfeiffenberger, 27.52; 2. LL C. Edkins; 3. LL C. Heirick; DIVING – 1. LL M. Edkins, 237.35; 2. LL D. Zeller; 3. VV J. Ichonovich; 100 FLY – 1. VV P. Kracyer, 1:04.02; 2. VV J. Conancy; 3. VV A. Crimi; 100 FREE – 1. VV J. Kracyer, 1:03.09; 2. VV J Pfeiffenberger; 3. VV T. Swift 500 FREE – 1. VV J. Conancy, 5:59.48; 2. LL K. Sutton; 3. VV J. Schack; 200 FREE RELAY – 1. VV R. Vaivano, A. Crimi, A. Christian, I. Franceshlli, 2:08.16; 100 BACK – 1. VV R. Franchak, 1:32.75; 2. VV J. Krayer; 3. VV R. Lucas; 100 BREAST – 1. VV R. Valvanno, 1:21.06; 2. LL M. Edkins; 3. LL A Christian; 400 FREE RELAY – 1. VV J. Conancy, P. Krayer, R. Franschak, J. Tochokovich


H.S. BOYS SWIMMING
Dallas 109, Abington Hts. 74

Marcus Wagner, Jack Matusiak and Brian Stepniak each earned two victories apiece in individual events for Dallas.



200 MEDLEY RELAY – 1. AH Walker Kay, Pat Conahan, Luke Lazio Matt Bruzzano, 1:54.24; 200 FREE – 1. DAL Marcus Wagner, 1:52.8; 2. DAL Owen Kilvic; 3. AH Sam Vale; 200 IM – 1. DAL Jack Matusiak; 2. DAL Porter Luksic; 3. AH Matt Pettinato; 50 FREE – 1. DAL Brian Stepniak, 23.83; 2. AH Jason Kohn; 3. AH Matt Bruzzano; DIVING – 1. DAL Connor Mottey, 119.80; 100 FLY – 1. DAL Jack Matusiak, 59.76; 2. AH Luke Lazio; 3. AH Matt Bruzzano; 100 FREE – 1. DAL Brian Stepniak, 52.20; 2. DAL Grant Luksic; 3. AH Sean Albright; 500 FREE – 1. DAL Marcus Wagner, 5:10.06; 2. DAL Ezra Moore; 3. AH Jason Kohn; 200 FREE RELAY – 1. DAL Brain Stepniak, Porter Luksic, Jack Matusiak, Marcus Wagner; 100 BACK – 1. DAL Ezra Moore, 1:04.32; 2. AH Walker Kay; 3. AH Dan Stevens; 100 BREAST – 1. DAL Reid Luksic; 2. DAL Porter Luksic; 3. AH Noah Shapiro; 400 FREE RELAY – 1. DAL Jack Matusiak, Marcus Wagner, Ezra Moore, Brian Stepniak, 3:37.45;


Del. Valley 108, Haz. Area 78

Ryan Paisley won two events for Hazleton Area.



200 MEDLEY RELAY – 1. HAZ Ryan Paisley, tyler Farley, Jeff Hicks, Edward Kovac, 1:43.65; 200 FREE – 1. HAZ Troy Vallkusky, 1:53.84; 2. DV Collin Deans; 3. DV Jon Ramirez; 200 IM – 1. DV Dave Larson, 2:08.22; 2. HAZ Tyler Fairley; 3. DV Collin Naturale; 50 FREE – 1. HAZ Ryan Paisley, 21.98; 2. DV Rian Fowler; 3. DV Brian Vaivada; DIVING – 1. HAZ Edward Kovac, 2:04.05; 2. DV Jake Welker; 3. DV AJ Blatheim; 100 FLY – 1. HAZ Ryan Paisley, 54.45; 2. HAZ Jeff Hicks; 3. DV Sean Prudhoe; 100 FREE – 1. DV Rian Fowler, 52.36; 2. DV Luke Riexinger; 3. DV Evan Gutman; 500 FREE – 1. DV Collin Deans, 5:15.06; 2. HAZ Troy Valhusky; 3. DV Collin Naturale; 200 FREE RELAY – 1. HAZ Berney Penn, Danny Syneski, Tyler Mintez, Tyler Palmri, 1:37.34; 100 BACK – 1. HAZ Jeff Hicks, 58.54; 2. DV Dave Larson; 3. DV Jon Lelli; 100 BREAST – 1. HAZ Tyler Farley, 1:06.38; 2. DV Fox Wihlborg; 3. DV Josh Martinez; 400 FREE RELAY – 1. DV Rian Fowler, Luke Riexinger, Dave Larson, Collin Deans; 3:29.95


Redeemer 102, Scranton 74

George Evans and Terry Vrabec each recorded two individual victories as Holy Redeemer won.



200 MEDLEY RELAY – 1. HR Cody Smith, Terry Vrabec, George Evans, Mike Dubinski, 1:47.11; 200 FREE – 1. HR George Evans, 2:02.35; 2. HR Jason Hauze; 3. SCR Colby Jimcoski; 200 IM – 1. SCR John Domenic, 2:19.30; 2. SCR Alex Hoban; 3. HR Connor Thole; 50 FREE – 1. HR Cody Smith, 23.72; 2. HR Mike Dubinski; 3. SCR J.P. Myers; DIVING – 1. SCR Wesley Myers, 128.70; 100 FLY – 1. HR Terry Vrabec, 59.65; 2. HR Pat Lehman; 3. SCR John Domenic; 100 FREE – 1. HR George Evans, 53.85; 2. HR Mike Dubinski; 3. SCR Aaron Grier; 500 FREE – 1. HR Jason Hauze, 5:37.62; 2. SCR Alex Hoban; 3. HR Cody Smith; 200 FREE RELAY – 1. HR George Evans, Pat Lehman, Mike Dubinski, Cody Smith, 1:38.10; 100 BACK – 1. HR Connor Thole, 1:03.42; 2. SCR Colby Jimcoski; 3. HR Pat Lehman; 100 BREAST – 1. HR Terry Vrabec, 1:05.16; 2. SCR J.P. Myers; 3. SCR Aaron Grier; 400 FREE RELAY – 1. SCR Alex Hoban, John Domenic, Colby Jimcoski, Aaron Grier, 3:43.09;


Tunkhannock 105, Sem 70

Jason Linden won two individual events and swam on two winning relay teams to lead Tunkhannock.


Kristian Olson won the 100 fly for Wyoming Seminary.



200 MEDLEY RELAY – 1. TK Jason Linden, Joey Moffitt, James Proulx, Ben Spencer, 1:52.11; 200 FREE – 1. TK Joey Moffitt, 2:06.48; 2. TK Tim Green; 3. SEM Noah Brewer; 200 IM – 1. TK Ben Spencer, 2:09.12; 2. TK James Proulx; 3. SEM Andrew Levandoski; 50 FREE – 1. TK Jason Linden, 25.02; 2. TK Stephan Saine; 3. SEM Kristian Olson; DIVING – 1. SEM Andriy Molchainov; 100 FLY – 1. SEM Kristian Olson, 1;02.96; 2. TK James Proulx; 3. TK Jacob Skoronski; 100 FREE – 1. TK Stephan Saine, 58.38; 2. SEM K. J. Han; 3. TK Connor Hemme; 500 FREE – 1. TK Jacob Skoronski, 5:44.38; 2. SEM Matt Wellard; 3. SEM Noah Brewer; 200 FREE RELAY – 1. TK Ben Spencer, Joey Moffitt, Stephan Saine, Tim Green, 1:39.64; 100 BACK – 1. TK Jason Linden, 1:05.44; 2. SEM Andrew Levandoski; 3. SEM Matt Willard; 100 BREAST – 1. TK Ben Spencer, 1:06.06; 2. TK Joey Moffitt; 3. SEM Isaac Sours; 400 FREE RELAY – 1. TK James Proulx, Stephan Saine, Jacob Skoronski, Jason Linden, 3:55.43


Valley West 89, Prep 57

Ed Zawatski won two events – the 200 IM and the 100 freestyle – as the Spartans won at Scranton Prep.



200 MEDLEY RELAY – 1. WVW Cory Himlin, Mike Yeninas, Thomas Missal, Sean Musto, 1:47.42; 200 FREE – 1. WVW Robert Jacobs, 1:54.67; 2. WVW Andrew Greenwald; 3. SP Ben Evans; 200 IM – 1. WVW Ed Zawatski, 2:02.20; 2. WVW Thomas Missal; 3. SP Mike Robinson; 50 FREE – 1. SP Ryan Sebastianelli, 23.07; 2. WVW Sean McQueen; 3. WVW Llyam McGlynn; 100 FLY – 1. WVW Thomas Missal, 55.62; 2. 2. SP Ryan Sebastianelli; 3. WVW Mike Yeninas; 100 FREE – 1. WVW Ed Zawatski, 49.81; 2. WVW Cory Himlin; 3. SP Eddie Pfaffle; 500 FREE – 1. SP Nico Lastauskas, 5:09.68; 2. WVW Robert Jacobs; 3. WVW Andrew Greenwald; 200 FREE RELAY – 1. WVW Andy Greenwald, Robert Jacobs, Ed Zawatski, Mike Yeninas, 1:35.52; 100 BACK – 1. WVW Cory Himlin, 59.88; 2. SP Eddie Pfaffle; WVW Sean McQueen; 100 BREAST – 1. SP Mike Robinson, 1:07.10; 2. SP Ben Evans; 3. WVW Mike Yeninas; 400 FREE RELAY – 1. WVW Cory Himlin, Robert Jacobs, Thomas Missal, Andrew Greenwald, 3:31.38


Valley View 122, Lehman 56

Sami Sabol was first in two events in the Lake-Lehman effort.



200 MEDLEY RELAY – 1. VV B. Babarsky, L. Merli, C. Sebastianelli, K. Franhack, 2:04.50; 200 FREE – 1. LL S. Sabol, 2:10.23; 2. VV V. Lotorre; 3. VV. K. Farrell; 200 IM – 1. VV L. Merli, 234.73; 2. VV H. Mulneria; 3. VV J. Sklareski; 50 FREE – 1. VV J. Mulhern, 29.13; 2. LL J. Capeman; 3. VV K. Mitchell; DIVING – 1. LL, R. Williams, 170.2; 2. LL A. Mathers; 3. VV, A. Crimi; 100 FLY – 1. LL, J. Baver, 1:09.18; 2. VV, C. Sebastianelli; 3. VV B. Babarsky; 100 FREE – 1. VV R. Franhack, 1:03.65; 2. H. Mulhern; 3. LL, S. Sharon; 500 FREE – 1. VV K. Farrell, 6:05.82; 2. VV V. Latorre; 3. VV M. Siniawa; 200 FREE RELAY – 1. VV B. Bobarsky, J. Mulhern, C. Sebastianelli, V. Lavatorre, 1:53.21 100 BACK – 1. 1. LL S. Sabol, 1:00.99; 2. VV L. Merri; 3. VV. R. Franchak; 100 BREAST – 1. VV B. Babarsky, 1:15.44; 2. VV J Sklareski; 3. LL A. Jenkins; 400 FREE RELAY – 1. VV. C. Sebastianelli, H. Mulhern, V. Lavatorre, K. Franchak, 4:21.34;

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute