Sunday, July 13, 2014





GIRLS SWIMMING CAPSULES


February 19. 2013 10:03PM
Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


North Division
Tunkhannock


Coach: Larissa Cleary



Pool: High School



Conference Record: 0-7, eighth



District Finish: Eighth (2A)



Top Returning Swimmers: Ashley Kasmierski, Katie Kolodzieski, Kandis Venn, Elissa Stretch, Madison Yatsko



South Division

Berwick


Coach: Stacy Demshock



Pool: High School



Conference Record: 2-5, sixth



District Finish: Seventh (2A)



Top Returning Swimmers: Kayla Whitmire, Amanda O'Kane, Taylor Andress, Veronica Shoemaker


Dallas


Coach: Romayne Mosier



Pool: Dallas Middle School



Conference Record: 5-2, third



District Finish: Third (2A)



Top Returning Swimmers: Kaylin Augustine, Abby Berger, Kendra Vanesko


Hanover Area


Coach: Terry Schnee



Pool: High School



Conference Record: 3-4, fifth



District Finish: Fifth (2A)



Top Returning Swimmers: Ashlynn Heller, Kayla Keating, Sara Belles, Kim Pericci, Melina Good


Hazleton Area


Coach: Michele Yakubowski



Pool: High School



Conference Record: 6-1, second



District Finish: T-First (3A)



Top Returning Swimmers: Alex Podlesny, Felicia Grego, Hailey Kendall, Rebecca Yannes, Katelynn Pleban, Shelby Sanko, Doni Matrone, Kayla Jadush


Holy Redeemer


Coach: Mara Pawlenok



Pool: Wilkes-Barre CYC



Conference Record: 7-0, first



District Finish: First, 2A (PIAA-21st)



Top Returning Swimmers: Lucy Reilly, Rachel Finnegan, Julie Ann Mahle, Kellan Katra, Melissa Cruz, Bethany Chmil, Nell Chmil, Mallory Kusakavitch, Kelsey Williams


Lake-Lehman


Coach: Nancy Edkins



Pool: Dallas Middle School



Conference Record: 1-6, seventh



District Finish: 12th



Top Returning Swimmers: Sami Sabol, Amanda Mathers, Jolisa Copeman, Amelia Jenkins, Symantha Sharon, Brinley Williams, Cassie Stevens


Wyoming Seminary


Coach: Philip Mercatili, John Eidam



Pool: Upper School



Conference Record: 0-7, eighth



District Finish: 14th



Top Returning Swimmers: Lillian Williams, Bailey Disler, Mackenzie Gagliardi, Siobhan Brier


Wyoming Valley West


Coach: Frank Tribendis



Pool: High School



Conference Record: 4-3, fourth



District Finish: Fourth (3A)



Top Returning Swimmers: Morgan Hanadel, Desiree Holena, Karina Zabresky, Alex Plant, Brianna Gaylets, Lydia Ellsworth, Andrea Pavlic, Nicole Chipego


Division 3
Coughlin


Coach: Donnie Williams



Pool: Kistler Elementary



Conference Record: 7-3, second



District Finish: Seventh (3A)



Top Returning Swimmers: Kylee McGrane, Carly Ray, Katharine Lanning


Meyers


Coach: Jeff Ney



Pool: Kistler Elementary



Conference Record: 7-3, third



District Finish: 11th (2A)



Top Returning Swimmers: Eilish Hoban, Julia Kerr, Kelly Mahalak, Syndey Rentch, Amilynn Konopki


Nanticoke


Coach: Stephanie Pugh



Pool: High School



Conference Record: 1-9, fifth



District Finish: 15th (2A)



Top Returning Swimmers: Constance Medura, Katherine Mash, Sarah Carne, Amanda Whitman


Pittston Area


Coach: Amy Hazlet



Pool: High School



Conference Record: 10-0, first



District Finish: Sixth (2A)



Top Returning Swimmers: Mia Nardone, Tiffany Smith, Antoinette Antonnacci, Lauren Senese, Shannen Brady, Liz Scialpi, Kallie Miller


Wyoming Area


Coach: Lauren Shovlin



Pool: High School



Conference Record: 4-6, fourth



District Finish: 10th



Top Returning Swimmers: Amy Alder, Tia Brown, Alex Holtz, Kierstin Lasher, Geneva Laviska




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds