Last updated: February 20. 2013 12:42AM - 591 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

H.S. Wrestling


Wyoming Valley Conference Tournament Seeds


106: 1. James Wright, Wyoming Valley West (8-7); 2. Dakota Conner, Berwick (9-8); 3. Kyle Holmgren, Hanover Area (9-3); 4. Nick Yankoski, Coughlin (7-5); 5. Pat Heck, Wyoming Area (7-8); 6. Dan Semanek, Meyers (3-7); 7. Ezal Pavlichko, Hazleton Area (5-10); 8. Miale Dylan, Crestwood (3-8)



113: 1. Dominic DeGraba, Dallas (12-2); 2. Bobby Hawkins, Coughlin (8-1); 3. John Tomasura, Lake-Lehman (7-2); 4. Brad Glazenski, Hanover Area (10-7); 5. Alex Tirko, Wyoming Valley West (9-7); 6. Shawn Vasquez, Wyoming Area (2-7); 7. Jake Richards, Tunkhannock (10-2); 8. Braulio Garcia, Pittston Area (5-5)


120: 1. A.J. Luton, GAR (9-1); 2. Tyler Lutecki, Pittston Area (10-3); 3. Aaron Klimovitch, Dallas (8-6); 4. Jon Lagoski, Wyoming Valley West (8-3); 5. Dakota Quick, Tunkhannock (9-4); 6. Seth Korch, Crestwood (3-7); 7. Mike Brown, Coughlin (5-6); 8. Gerardo Aquino, Hazleton Area (0-15)



126: 1. Andy Schutz, Wyoming Area (8-1); 2. Kyle Krasavage, Wyoming Valley West (16-0); 3. Larry Romanchik, Hazleton Area (14-3); 4. Billy Poray, Coughlin (9-3); 5. Kashif Alston, Meyers (11-3); 6. Jimmy Stuart, Lake-Lehman (2-2); 7. Dave DeLeo, Pittston Area (5-3); 8. Andrew Woznock, Berwick (9-7)



132: 1. Austin Harry, Lake-Lehman (10-0); 2. Justin Elick, Meyers (10-3); 3. Travis Roper, Wyoming Valley West (14-2); 4. Carmen Mauriello, Wyoming Area (9-6); 5. Dan Ritz, Crestwood (7-6); 6. Eddie Ciprich, Coughlin (5-6); 7. Donnie Parham, Pittston Area (8-4); 8. Josh Gregory, Berwick (3-0)



138: 1. Nathan Cheek, Wyoming Valley West (13-3); 2. Nick Heck, Wyoming Area (13-1); 3. Josh Sayre, Lake-Lehman (9-4); 4. Pete Talanca, Berwick (11-6); 5. Chris Packer, Tunkhannock (7-3); 6. Josh Mussoline, Hazleton Area (10-7); 7. Joey O'Day, GAR (5-5); 8. Kyle Gavrish, Nanticoke (n/a)



145: 1. Kevin Laubach, Berwick (17-0); 2. Matt Hammerstone, Crestwood (11-2); 3. Cody Cordes, Wyoming Valley West (16-2); 4. Stephen Mingey, Dallas (13-7); 5. Kevin Wesolowski, Pittston Area (6-4); 6. Josh Winters, Lake-Lehman (7-4); 7. Dalton Ray, Tunkhannock (11-1); 8. Brandon Butry, Coughlin (4-3)



152: 1. Derrick Simms, Wyoming Valley West (4-3); 2. Ben Siegel, Tunkhannock (10-2); 3. Johntae Nelson, Meyers (8-4); 4. Justin Wilk, Pittston Area (4-1); 5. Zach Kyttle, Berwick (11-6); 6. Anthony Eck, Hanover Area (8-9); 7. Mike Legg, Crestwood (1-7); 8. Daniel Bove, Hazleton Area (5-9)



160: 1. Angelo Lussi, Pittston Area (11-1); 2. Jamaar Taylor, GAR (8-5); 3. Maurice Wood, Nanticoke (n/a); 4. T.J. Cistrunk, Meyers (10-2); 5. Bobby Wright, Lake-Lehman (9-4); 6. Logan Brace, Dallas (7-10); 7. Adam Fredmund, Hazleton Area (7-7); 8. Nathan Maczuga, Berwick (8-5)



170: 1. Kris Roccograndi, Dallas (16-4); 2. Will Masteller, Berwick (15-2); 3. Derek Dragon, Lake-Lehman (8-4); 4. Paul Cole, Coughlin (7-5); 5. Derek Spachman, Hazleton Area (11-5); 6. Sam Falcone, Pittston Area (5-6); 7. Alan Sakosky, Wyoming Valley West (2-5); 8. Matt Monahan, Hanover Area (8-7)



182: 1. Brady Butler, Lake-Lehman (9-1); 2. Connor Martinez, Dallas (12-9); 3. Jude Polit-Moran, Wyoming Area (7-6); 4. Steve Longazel, Hazleton Area (12-5); 5. Adam Giovanelli, Coughlin (4-3); 6. Luke Modrovsky, Crestwood (1-7); 7. Curtis Whitmire, Berwick (2-4); 8. Jonathan Armitage, Pittston Area (2-3)



195: 1. John Minich, Pittston Area (6-5); 2. Andrew Muckin, Tunkhannock (10-3); 3. Kaine Rimmer, Hanover Area (9-9); 4. Jalel Monroe, Coughlin (5-7); 5. Chris Erickson, Berwick (4-6); 6. Tyler Robinson, Crestwood (5-8); 7. Marcos Madera, Hazleton Area (2-6); 8. Jake Howell, Dallas (1-7)



220: 1. Zac Faust, GAR (11-2); 2. Taylor Schermerhorn, Hazleton Area (13-4); 3. Ian Moran, Wyoming Valley West (9-7); 4. Tyler Ohl, Berwick (12-5); 5. Jordan Phillips, Coughlin (2-8); 6. Jake Vaxmonsky, Pittston Area (6-3); 7. Alex Berlew, Tunkhannock (5-5); 8. Jeff Skursky, Wyoming Area (4-4)



285: 1. Brad Emerick, Coughlin (9-0); 2. Ryan Monk, Dallas (17-2); 3. Elijah Gresham, GAR (6-2); 4. Shawn Whiting, Wyoming Area (7-7); 5. Phil Hettes, Lake-Lehman (7-4); 6. Stefan Lawson, Tunkhannock (6-5); 7. Matt Dubaskas, Wyoming Valley West (4-4); 8. Ryan Dooley, Berwick (4-10)

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute