Friday, July 11, 2014





Playoff Schedule


February 19. 2013 5:28PM
Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


Playoff Schedule



DISTRICT 2/4-11 CLASS 4A



Quarterfinals



Saturday, Nov. 10


Scranton 42, East Stroudsburg South 20


Delaware Valley 46, Whitehall 45 OT


Parkland 41, Easton 10


Pleasant Valley 24, Stroudsburg 21



Friday's Games



Semifinals


No. 4 Delaware Valley (10-1) at No. 1 Scranton (11-0), 7 p.m.


No. 7 Pleasant Valley (8-3) at No. 6 Parkland (9-2), 7 p.m.



Friday, Nov. 23



Championship


Semifinal winner at site of higher seed, 7 p.m.



Fri., Nov. 30, or Sat., Dec. 1



(At District 12 site)


D 2/4-11 champion vs. District 12 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS 3A



Semifinals



Saturday, Nov. 10


Berwick 28, Dallas 7


Abington Heights 13, Valley View 6



Saturday's Game



Championship


Abington Heights (9-2) at Berwick (10-1), 1 p.m.



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 2 site)


District 2 champion vs. District 11 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS 2A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Wyoming Area 49, Lake-Lehman 14


Lakeland 35, GAR 17



Friday's Game



Championship


Lakeland (8-3) at Wyoming Area (9-2), 7 p.m.



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 11 site)


District 2 champion vs. District 11 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Dunmore 32, Lackawanna Trail 12


Old Forge 42, Riverside 7



Friday's Game



Championship


Dunmore (10-1) at Old Forge (11-0), 7 p.m.



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 2 site)


District 2 champion vs. District 4 champion


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 4A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Wyoming Valley West 6, Emmaus 0


Nazareth 35, East Stroudsburg North 12



Friday's Game



Championship


Nazareth (6-5) at Wyoming Valley West (8-3), 7 p.m.


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 3A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Scranton Prep 61, Crestwood 21


Muhlenberg 42, Coughlin 20



Friday's Game



Championship


Scranton Prep (7-4) vs. Muhlenberg (7-4), 7 p.m. at Dunmore H.S.


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 2A



Semifinals



Friday, Nov. 9


North Schuylkill 65, Meyers 19



Semifinals



Saturday, Nov. 10


Carbondale 28, Palisades 10



Friday's Game



Championship


Carbondale (6-5) at North Schuylkill (8-3), 7 p.m.


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Schuylkill Haven 50, Bucktail 6


Northwest 42, Muncy 21*


*-Muncy awarded forfeit due to Northwest using an ineligible player. Schuylkill Haven declared the champion.




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds