Saturday, July 12, 2014





Playoff Schedule


February 19. 2013 5:59PM
Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


Playoff Schedule



DISTRICT 2/4-11 CLASS 4A



Quarterfinals



Saturday, Nov. 10


Scranton 42, East Stroudsburg South 20


Delaware Valley 46, Whitehall 45 OT


Parkland 41, Easton 10


Pleasant Valley 24, Stroudsburg 21



Friday's Results



Semifinals


Delaware Valley 27, Scranton 16


Parkland 37, Pleasant Valley 0



Saturday, Nov. 24



Championship


Parkland (10-2) at Delaware Valley (11-1), 1 p.m.



Fri., Nov. 30, or Sat., Dec. 1



(At District 12 site)


D 2/4-11 champion vs. District 12 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS 3A



Semifinals



Saturday, Nov. 10


Berwick 28, Dallas 7


Abington Heights 13, Valley View 6



Saturday's Result



Championship


Abington Heights 44, Berwick 35



Saturday, Nov. 24


Abington Heights (10-2) vs. District 11 champion Allentown Central Catholic (7-5), 1 p.m. Valley View H.S. stadium, Peckville


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS 2A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Wyoming Area 49, Lake-Lehman 14


Lakeland 35, GAR 17



Friday's Result



Championship


Wyoming Area 20, Lakeland 7



Saturday, Nov. 24


Wyoming Area (10-2) vs. District 11 champion Pen Argyl (10-2), 1 p.m. Northern Lehigh H.S., Slatington


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Dunmore 32, Lackawanna Trail 12


Old Forge 42, Riverside 7



Friday's Result



Championship


Dunmore 7, Old Forge 6



Friday, Nov. 23


Dunmore (11-1) vs. District 4 champion Southern Columbia (11-0), 7 p.m. Valley View H.S. stadium, Peckville


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 4A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Wyoming Valley West 6, Emmaus 0


Nazareth 35, East Stroudsburg North 12



Friday's Result



Championship


Wyoming Valley West 29, Nazareth 28 2OT


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 3A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Scranton Prep 61, Crestwood 21


Muhlenberg 42, Coughlin 20



Friday's Result



Championship


Scranton Prep 35, Muhlenberg 14


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 2A



Semifinals



Friday, Nov. 9


North Schuylkill 65, Meyers 19



Semifinals



Saturday, Nov. 10


Carbondale 28, Palisades 10



Friday's Result



Championship


North Schuylkill 22, Carbondale 14


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS A



Semifinals



Friday, Nov. 9


Schuylkill Haven 50, Bucktail 6


Northwest 42, Muncy 21*


*-Muncy awarded forfeit due to Northwest using an ineligible player. Schuylkill Haven declared the champion.




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds